سالم باشیم

تغذیه و رژیم

خانه/تغذیه و رژیم

غذا خوردن احساسي را چطور كنترل كنيم؟

5 شنبه 6 شهريور 1395
گاهي بيشترين تمايل براي خوردن زماني اتفاق مي‌افتد كه شما در ضعيف‌ترين نقطه احساسي هستيد. شما ممكن است غذا را آگاهانه يا غيرآگاهانه به خاطر آرامشي كه به شما مي‌دهد بخوريد.

كنترل غذا خوردن
گاهي بيشترين تمايل براي خوردن زماني اتفاق مي‌افتد كه شما در ضعيف‌ترين نقطه احساسي هستيد. شما ممكن است غذا را آگاهانه يا غيرآگاهانه به خاطر آرامشي كه به شما مي‌دهد بخوريد.

احساسي خوردن مي‌تواند تمام تلاش‌هاي شما را براي كاهش وزن به هدر دهد. خوردن احساسي معمولا به پرخوري منتهي مي‌گردد (اين امر معمولا در مورد غذاهاي شيرين چرب و پركالري صادق است)، ولي خبرخوب اينكه اگر شما زمينه خوردن‌هاي احساسي را داريد، مي‌توانيد قدم‌هايي را براي دوباره به دست گرفتن كنترل عادت‌هاي خود برداريد و به اهداف رژيم كاهش وزن خود برسيد.

 

خوردن احساسي مساوي با پرخوري

فرقي نمي‌كند چه موقعيتي باعث خوردن احساسي در شما شود. در نهايت نتيجه مساوي است با پرخوري. وقتي احساس نياز به پرخوري در فرد ايجاد مي‌شود و فرد آن را دنبال مي‌كند، در واقع بار گناه ناشي از خوردن و شكست در كاهش وزن هم به مشكلات فرد اضافه مي‌گردد و اين مسأله مي‌تواند به يك چرخه معيوب منتهي گردد: شما به دنبال احساس منفي ناشي از محيط زندگي به پرخوري روي مي‌آوريد و بعد از پرخوري خود را متهم به شكست در تلاش براي لاغري و كاهش وزن مي‌كنيد و باز احساس بدي پيدا كرده و پرخوري مي‌كنيد.

 اگر چه احساسات منفي منجر به پرخوري‌هاي احساسي مي‌شوند، اما شما مي‌توانيد قدم‌هايي براي كنترل اين گونه پرخوري‌ها برداريد و اهداف كاهش وزن خود را از نو بسازيد.

 

خوردن احساسي

خوردن احساسي، غذا خوردن به شيوه‌اي است كه فرد به احساسات منفي مثل استرس، عصبانيت، ترس، نااميدي و تنهايي با خوردن غذا پاسخ مي‌دهد و سعي در سركوب آنها با خوردن غذا دارد.اتفاق‌هاي مهم در زندگي ممكن است به خوردن احساسي منجر شوند و تناسب اندام و كاهش وزن شما را مختل كنند: اخراج يا بيكاري ، فشار مالي، مشكلات سلامتي، ناسازگاري در روابط، استرس‌هاي شغلي، هواي بد و خستگي.

البته پاسخ‌هاي افراد به اين شرايط متفاوت است، برخي ممكن است در مواجهه با اين حالات احساسي شديد كمتر از قبل غذا بخورند يا برخي به پرخوري‌هاي احساسي و هله‌هوله‌خوري روي بياورند. ممكن است در اين حالت هر چيزي راكه راحت‌تر باشد بخورند، بدون اينكه حتي از آن لذت ببرند و به جاي مواجهه با شرايطي كه براي آنها مطلوب نيست، اين شيوه خوردن را انتخاب كنند. شايد شما هم گاهي آن را تجربه كرده باشيد و اتوماتيك‌وار در شرايط استرس دنبال شيريني گشته باشيد، بدون اينكه حتي لحظه‌اي به آنچه انجام مي‌دهيد فكر كنيد.

 

استرس را از خود دور نگه داريد

اگر استرس پرخوري را در شما افزايش مي‌دهد، از تكنيك‌هاي مقابله با استرس مثل يوگا، مديتيشن و يا ريلكسيشن استفاده كنيد.

 

 

به اندازه كافي بخوابيد

اگر شما خيلي خسته هستيد، ممكن است براي افزايش انرژي خود يك ميان‌وعده بخوريد، اما به جاي آن يك چرت بزنيد يا زودتر به رختخواب برويد.

 

خود را ببخشيد

اگر شما در دوراني از زندگي خود خوردن‌هاي احساسي داشته‌ايد، خود را ببخشيد و از امروز روز تازه و جديدي را آغاز كنيد. از تجربيات خود درس بگيريد و آن را در آينده به كار بگيريد. بر تغييرات مثبت كه درعادت‌هاي غذايي خود ايجاد كرده‌ايد، تمركز كنيد و به خود براي تغييرات مثبتي كه در جهت سلامت خود ايجاد كرده‌ايد، جايزه بدهيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب درمان چاقي و بيماري هاي مرتبط با تغذيه همراه/ دكتر مجيد كلاهدوزان/ ناشر: معاونت پژوهشي/ ص: 143