سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

غدد فيبروم چه زماني مشكل ساز مي شوند؟

5 يکشنبه 16 اسفند 1394
فيبروم معمولا 10 تا 15 سال پيش از زمان يائسگي شروع به رشد در رحم مي كند. اين توده هاي خوش خيم بافت رحم در عكس العمل به ميزان بالاي استروژن به وجود مي آيند

فيبروم معمولا 10 تا 15 سال پيش از زمان يائسگي شروع به رشد در رحم مي كند. اين توده هاي خوش خيم بافت رحم در عكس العمل به ميزان بالاي استروژن به وجود مي آيند. آن ها مي توانند حتي به اندازه يك گريپ فروت رشد كنند. از آن جايي كه اين توده هاي بدخيم نيستند، مي توان در بيشتر موارد تا زمان يائسگي آن ها را به حال خود گذاشت، زيرا هنگام يائسگي كاهش طبيعي ميزان توليد استروژن موجب كوچك تر شدن و از بين رفتن آن ها مي شود. در بعضي موارد اين توده ها ممكن است مشكلاتي ايجاد كنند. دو مشكل عمده در اين خصوص، عبارتند از: اختلال در روند بارداري، زيرا به علت وجود اين توده ها جنين نمي تواند به درستي در رحم جاي گيرد و ديگري افزايش سطح خونريزي در رحم كه موجب قاعدگي هايي با خونريزي هاي شديد شده و در بلندمدت باعث محتل شدن زندگي روزمره و ابتلاي فرد به كم خوني مي شود.

متعادل كردن ميزان استروژن: ايجاد تغييرات در روند تغذيه، مي تواند در تخفيف آثار استروژن نقش مؤثري داشته باشد. ممكن است مدتي طول بكشد، اما اين عامل در توقف روند رشد فيبرم و در بلندمدت كوچكتر كردن آن ها مؤثر است. به دستورالعمل هاي اصلي براي كاهش ميزان استروژن توجه داشته باشيد.

پروژسترون: كرم هاي حاوي پروژسترون آثار استروژن را كاهش داده و به طور اخص مي تواند در كاهش فيبرم مؤثر باشد. كرم هاي پروژسترون به دليل اطمينان از جذب، معمولا در نواحي استعمال مي شوند كه پوست نازك تر است مانند قسمت داخل بازوها و ران، البته طرز مصرف آن ها همراه محصول ارائه مي شود.

كم خوني: فيبرم هاي بزرگ از آن جايي كه مي توانند طي قاعدگي باعث از دست رفتن ميزان زيادي خون شوند، ممكن است به سادگي منجر به كم خوني شوند.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي درمان با غذا/ دكتر سوزانا اليوير/ مترجم: رقيه عليزاده/ ناشر:پيك فرهنگ/ص 238