سالم باشیم

سلامت پوست

خانه/سلامت پوست

عواملي كه موجب تيرگي پوست مي شوند

5 دوشنبه 14 تير 1395
از عوامل مهم تامين‌كننده رنگ مطلوب پوست، رسيدن مقادير كافي خون با غلظت و كيفيت مناسب به عروق ريز پوست نواحي مختلف است.

تغييرات رنگ پوست باعث ايجاد مشكلات روحي و اجتماعي در افراد شده و به خصوص در كساني كه به دليل نوع شغل خود تماس چهره به چهره و مستمر دارند ميتواند موجب افسردگي يا تاثير گذاري بر فعاليت فرد شود.از اين رو شناخت علل اين اختلالات رنگدانه اي و درمان صحيح آنها بسيار مهم است و گاه درمانهاي ناصحيح ميتواند مشكل بيمار را زيادتر كند.

مهم‌ترين عواملي كه مي‌تواند موجب بدرنگي پوست شود، بيماري‌هاي مزمن، غم، ترس، نااميدي، نفرت، حسد، زياده‌روي در نزديكي با همسر و استفاده بيش از حد از مسهل‌هاست. يكي از كارهايي كه به‌تازگي شايع شده خوردن سركه سيب و عرق زيره براي كاهش وزن است. اين افراد بايد بدانند، مداومت بر مصرف سركه علاوه بر آثار سوء‌ بر معده مي‌تواند باعث بدرنگي پوست و ميل آن به تيره شدن و بروز لكه‌هاي پوستي شود. در ضمن، عرق زيره نيز با مداومت در مصرف، آثار سوئي بر باروري دارد و باعث زرد شدن و بدرنگي پوست مي‌شود. حتي زياد بوييدن زيره نيز مي‌تواند تاثير نامطلوبي بر رنگ پوست صورت داشته باشد.

از ديگر عواملي كه  مي تواند روي ميزان و كيفيت رنگدانه ها و سلولهاي رنگدانه ساز تاثير گذاشته و باعث تغيير رنگ پوست و ايجاد لك هاي تيره صورت شوند كه عبارتند از :بيماريها و اختلالات ارثي و ژنتيكي، بيماريهاي سوخت و ساز سلولي ،بيماريهاي هورموني ،بيماريهاي التهابي،عفونت هاي موضعي پوست ، عوامل شيميا يي، دارو ها ،علل تغذيه اي شامل كمبود ويتامين ها و سوء تغذيه و بالا خره بدخيمي هاي پوستي.

رنگ طبيعي پوست به سه عامل ،هموگلبين ،كاروتنوئيد و پيگمان ملانين بستگي دارد ،كه عامل سوم عامل اصلي تعيين كننده رنگ پوست است و اختلافات نژادي و جغرافيايي در رنگ پوست مربوط به اين رنگدانه است .

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب تشخيص به موقع بيماري هاي پوست، صورت و مو/ بهزاد خراد/ ناشر: زرقلم/ ص: 107