سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

عوامل مهم چاقي كدامند؟

5 سه شنبه 12 مرداد 1395
همه ما مي‌دانيم كه پرخوري، تندخوري، پيروي از رژيم‌هاي چرب و پركالري و كم‌تحركي، جزو مهم‌ترين عوامل چاقي محسوب مي‌شوند اما شايد خيلي‌ از ما تا به حال، درباره ساير عوامل تاثيرگذار بر چاقي كه در ادامه به آنها اشاره مي‌كنيم، چيزي نشنيده باشيم.

1. آلودگي صوتي: زندگي كردن در مناطقي كه داراي آلودگي‌هاي صوتي شديد ناشي از ترافيك خودروها، رفت‌ وآمد قطار و هواپيماست، احتمال ابتلا به اضافه‌وزن و چاقي را افزايش مي‌دهد. زندگي در مكان‌هاي بيش از اندازه پرسروصدا، تاثير مستقيمي بر افزايش اندازه دور كمر با ايجاد اختلال در خواب آرام شبانه دارد. نداشتن خواب كافي و آرام در اثر آلودگي‌هاي صوتي موجود در محل زندگي در طول شبانه‌روز، باعث مي‌شود افراد ساكن در اين مناطق، تمايل كمتري به ورزش، پياده‌روي و حتي فعاليت‌هاي فيزيكي روزانه از خود نشان بدهند و شانس ابتلا به افزايش وزن با كم‌تحركي را در خود بالا ببرند.

افزايش آلودگي صوتي با ايجاد اختلال در خواب آرام شبانه، باعث برهم خوردن نظم ترشح هورمون استرس در بدن مي‌شود، اين مساله علاوه بر ابتلا به افزايش وزن، تاثير مستقيمي بر افزايش خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي هم خواهد داشت.

 2. آلودگي هوا: آلودگي هوا با ايجاد اختلال در سيستم متابوليك بدن، شانس ابتلا به چاقي را افزايش مي‌دهد. آلودگي هواي ناشي از ترافيك مي‌تواند به‌طور مستقيمي باعث افزايش نمايه توده بدني يا BMI كودكان 11-5 ساله شود. از اين رو، كودكاني كه در مناطق آلوده شهري زندگي مي‌كنند، با اختلال شديدتري در سيستم متابوليك خود مواجه هستند و امكان چاق شدن آنها در زندگي آينده‌شان، بسيار بيشتر از كودكاني است كه در مناطقي با آب و هواي سالم زندگي مي‌كنند.

3. سرماخوردگي: شايد برايتان جالب باشد كه بدانيد نوعي ويروس سرماخوردگي به نام آدنوويروس كه جزو عوامل ابتلا به چاقي در كودكان محسوب مي‌شود.

4. خوابيدن با چراغ روشن: خوابيدن با چراغ روشن و نور زياد در طول شب، شانس ابتلا به اضافه‌وزن و چاقي را تا 50 درصد، به‌خصوص در كودكان، افزايش مي‌دهد. روشن بودن فضاي خواب در طول شب، باعث رسيدن پيام‌هاي نادرست به مغز و ايجاد تغييرهايي در سطح ترشح هورمون‌هاي مختلفي مانند ملاتونين و استرس مي‌شود. از طرف ديگر، زماني كه ما با چراغ روشن و نور زياد مي‌خوابيم، مغزمان به اندازه كافي استراحت نمي‌كند و در نتيجه سعي مي‌كند در طول روز، انرژي خود را از طريق مصرف غذاهاي شيرين و چاق‌كننده، تامين كند.


5. كم‌خوابي: وقتي ما كمتر از 7-6 ساعت در طول شبانه‌روز مي‌خوابيم، ترشح هورمون كورتيزول كه عامل تنظيم اشتها در بدنمان است، مختل مي‌شود. از اين رو، احساس گرسنگي و هوس به خوردن غذاهاي چرب و شيرين، حتي هنگام سيري هم سراغمان مي‌آيد و اين مساله، نتيجه‌اي جز افزايش وزن را برايمان به‌دنبال نخواهد داشت.


 


كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب دارو درماني مؤثر/ اسكات واكر/ مترجم: دكتر امير هوشنگ زرگرزاده/ ناشر: چهارباغ/ ص:204