سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

عوامل مهم ناباروري و علت نازايي زنان جوان

5 پنج شنبه 27 خرداد 1395
سندروم تخمدان پلي كيستيك از مهم ترين و شايع ترين علل به هم خوردن نظم قاعدگي در خانم هاست

عوامل مهم ناباروري زنان

سن
از سي، سي و پنج سالگي به بعد هر سالي كه به عمرتان اضافه مي شود، احتمال تاخير بارداريي يا نازايي هم به شما نزديك تر مي شود؛ چون افزايش سن روي كيفيت و كميت تخمك ها تاثير مي گذارد. پس اگر در اين محدوده سني هستيد، زودتر دست به كار شويد.

وزن
وزن زياد يا وزن خيلي كم و پايين بودن BMI روي تخمك گذاري تاثير مي گذارد و احتمال بارداري را تحت تاثير قرار مي دهد.

سابقه قاعدگي هاي نامرتب
سندروم تخمدان مهم ترين و شايع ترين علل به هم خوردن نظم قاعدگي در خانم هاست كه با حفظ وزن ايده آل، انجام ورزش و فعاليت بدني و در بعضي موارد استفاده از دارو مي توان علائم آن را كنترل كرد ولي به هر حال خانمي كه دچار تنبلي تخمدان است، بهتر است بارداري اش را به تاخير نينداخته و اجازه ندهد سيكل هايش بيش از دو ماه قطع شود.

سيگار
سيگار و مواد مضر داخل آن هم بر لوله هاي رحمي و هم بر دهانه رحم اثري بد مي گذارد و هم خطر سقط و حاملگي خارج رحمي را بالا مي برد.

قاعدگي هاي دردناك
قاعدگي دردناك اتفاق شايعي است كه شايد خيلي از خانم ها ندانند تا چه اندازه مي تواند روي بارداري شان تاثير بگذارد. اين دردها شك متخصص زنان را به بيماري آندومتريوز بالا مي برد و با گذشت زمان مي تواند باعث چسبندگي لگني و نازايي مي شود.

بيماري هاي خاص
خانم هايي كه دچار بيماري هاي كليوي، ديابت، لوپوس و... هستند بايد بعد از ازدواج، به سرعت از پزشك معالج شان اجازه بارداري بگيرند و بچه دار شوند چون خطر نازايي تهديدشان مي كند.

سابقه جراحي
اگر در گذشته تحت عمل جراحي مانند جراحي تخمدان قرار گرفته ايد يا اگر سابقه بدخيمي تخمدان داشته ايد و بخشي از بافت اين اندام شما كه حاوي سلول هاي زايا بوده، برداشته شده، ممكن است در معرض نازايي باشيد چون اين جراحي ها احتمال چسبندگي هاي لگني را بالا مي برند.

سابقه عفونت هاي لگني
اگر سابقه عفونت هاي لگني داشته ايد، اين خطر بيش از ديگران براي شما وجود دارد كه لوله هاي رحمي تان دچار چسبندگي و گرفتگي شود.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص: 191