سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

عوامل معلوليت بعد از تولد

5 شنبه 1 اسفند 1394
پس از به دنيا آمدن نوزاد عوامل گوناگوني او را به سوي معلوليت سوق مي دهند

پس از به دنيا آمدن نوزاد عوامل گوناگوني او را به سوي معلوليت سوق مي دهند، از مهمترين آن ها مي توان به عوامل زير اشاره كرد:

بيماري ها:

از جمله بيماري هاي عفوني كه مي تواند منجر به معلوليت كودكان گزدد مننژيت ( التهاب پرده هاي مغز) و آنسفاليت ( التهاب مغز) است. واكسيناسيون صحيح و به موقع كودكان نيز يكي از راه هاي پيشگيري از ابتلا كودكان به بيماري هاي عفوني است. تزريق واكسن هاي شش گانه و هپاتيت B از اقدامات اوليه است.

سوء تغذيه كودك:

كمبود برخي از مواد لازم براي رشد طبيعي كودك موجب اختلال در رشد جسمي و ذهني كودك مي گردد. عدم رشد جسمي، ضعف ماهيچه هاي بدن نارسايي هاي كبدي و كليوي و آمادگي براي ابتلاء به عفونت ها از جمله عوارض سوء تغذيه كودك است.

از نكات بسيار مهم در تغذيه كودك مصرف شير مادر از بدو تولد تا 2سالگي است.

حوادث و سوانح:

حوادث و بدرفتاري با كودك از جمله علت هاي شايع بروز معلوليت بعد از تولد است. براي پيشگيري از بروز حوادث و سوانح، والدين بايستي تا حد امكان اشياء تيز و برنده را از دسترس كودكان دور نگه دارند.

مسموميت هاي غذايي:

مسمويت هاي غذايي، دارويي و شيميايي نيز مي تواند موجب بروز ضايعات در سيستم عصبي و مغزي كودك گشته و وي را دچار معلوليت كند.

زردي:

زردي يا يرقان ناشي از بالا رفتن ماده اي به نام بيليروبين در خون مي باشد. اين اختلال 2تا 6 روز پس از تولد ظاهر مي گردد و در صورت عدم توجه و درمان، موجب بروز فلج مغزي، عقب ماندگي ذهني و اختلال گويايي و حتي كري مي شود.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب دانستني هاي قبل از ازدواج و بعد از ازدواج/ مهناز عقيلي/ ناشر: آذريون/ص: 39