سالم باشیم

بهداشت و درمان

خانه/بهداشت و درمان

عوامل مؤثر بر خشكي چشم

5 دوشنبه 10 خرداد 1395
در حالت طبيعي، چشم خود را به طور مداوم توسط اشك شستشو مي دهد. با توليد آهسته و مداوم اشك، چشم راحت و مرطوب باقي مي ماند.

در حالت طبيعي، چشم خود را به طور مداوم توسط اشك شستشو مي دهد. با توليد آهسته و مداوم اشك، چشم راحت و مرطوب باقي مي ماند. گاهي اوقات، اشك به ميزان كافي توليد نمي شود يا داراي كيفيت مناسب براي محافظت از چشم نمي باشد. به اين حالت خشكي گفته مي شود.

نشانه هاي خشكي چشم كدامند؟

نشانه هاي معمول عبارتند از:

  • سوزش و خارش چشم
  • احساس وجود جسم خارجي در چشم
  • موكوس رشته اي در داخل و اطراف چشم
  • حساسيت و تحريك بيش از حد ناشي از دود يا غبار
  • اشك ريزش بيش از حد
  • احساس ناراحتي به دنبال استفاده از لنز تماسي

ممكن است اشك ريزش بيش از حد ناشي از خشكي چشم، غير منطقي به نظر برسد. اما آن را مي توان به عنوان پاسخ چشم به ناراحتي و تحريك توجيه كرد. اگر اشك به عنوان مسئول لغزنده نگهداشتن سطح چشم، قادر به حفظ رطوبت كافي نباشد، چشم تحريك مي شود.

تحريك چشم به سرعت غده مولد اشك را براي آزاد سازي حجم زيادي از اشك فعال مي كند و اين توليد اضافي اشك باعث سرازير شدن آن از چشم شما مي شود.

علل خشكي چشم كدامند؟

به طور طبيعي توليد اشك با افزايش سن كاهش مي يابد. اگرچه خشكي چشم در هر دو جنس و در هر سني اتفاق مي افتد، ولي در زنان و به خصوص در سنين بعد از يائسگي به طور شايع تري ديده مي شود.

خشكي چشم مي تواند با ساير اختلالات نيز همراه باشد. به عنوان مثال، افراد مبتلا به خشكي چشم، خشكي دهان و آرتريت ممكن است به سندرم شوگرن مبتلا باشند.

طيف وسيعي از داروهاي شايع نيز مي توانند منجر به خشكي چشم ناشي از كاهش ترشح اشك شوند.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب دانستنيهاي چشم/ دكتر سيد حسن هاشمي/ ناشر: طبيب/ ص101