سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

عوامل ايجاد افسردگي در كودكان

5 سه شنبه 15 دي 1394
بيشترين عاملي كه بر رشد رواني و شكل گيري شخصيت كودكان تاثير مي گذارد، روابط عاطفي آنها با مادر يا جانشين مادر است كه به عدم ابتلا به افسردگي در آنان كمك ميكند.

بيشترين عاملي كه بر رشد رواني و شكل گيري شخصيت سالم كودكان تاثير مي گذارد، روابط عاطفي آنها با مادر يا جانشين مادر است كه به افسردگي يا عدم ابتلا به افسردگي در كودكان كمك مي كند. روابطي كه مادر در دوره شيرخوارگي با بچه دارد مثل در آغوش گرفتن، شير دادن و بغل كردن باعث مي شود كه بچه اعتماد به نفس و احساس امنيت را تجربه كند و در مقابل افسردگي در آينده واكسينه شود.

روان شناسان براي اثبات اين امر در شامپانزه ها آزمايشي را انجام دادند. به اين صورت كه چند بچه شامپانزه را به دو گروه تقسيم كردند. يك گروه از شامپانزه ها از سينه مادر شير مي خوردند اما براي گروه ديگر يك عروسك شامپانزه ي مادر درست كردند و به بچه شامپانزه ها به صورت مصنوعي شير مي دادند. در حالي كه هر دو گروه به يك ميزان شير مي خوردند، وقتي كه اين دو گروه را با هم مقايسه كردند، دريافتند كه گروه اول داراي اعتماد به نفس بالاتر و روابط اجتماعي قوي تري بودند. در نتيجه در مواردي كه مادر يا جانشين مادر حضور ندارد يا مادر رابطه ي عاطفي خوبي با كودك خود ندارد و يا مادر، خود بيمار است، بچه ها گوشه گيرتر و منزوي تر بار مي آيند كه در بچه هاي كوچكتر و شيرخواران، اين افسردگي خود را به صورت سوء تغذيه و عدم رشد نشان مي دهد.

وجود يك مادر افسرده نيز از طريق يادگيري و الگوبرداري در بچه ها ايجاد افسردگي مي كند. اگر مادر يا پدر يا هر دو افسرده باشند، الگوي افسرده اي مي شوند كه كودك آن را ياد مي گيرد. زماني كه مادر مدام بگويد حوصله ندارم، خسته هستم، يا مدام اضطراب داشته باشد، در اين صورت كودك الگوي ديگري براي يادگيري نخواهد داشت و الگوي غالب رفتاري اش الگوي افسردگي خواهد شد. او مي آموزد كه مرتب نق بزند و نالان، بي حوصله و ناراضي باشد. طبيعتا يك مادر يا پدر افسرده فرزند افسرده اي هم تربيت مي كند.

طلاق و مرگ يكي از والدين نيز در ايجاد افسردگي در كودك موثر است. ديده شده است كه به خصوص در كودكان دختر از دست دادن مادر در زير سن 11 سالگي از عوامل موثر ابتلا به افسردگي در آينده است.

خوشبختانه كودكان قدرت انعطاف و سازگاري بالايي دارند و در صورتي كه اين نوع كمبودهاي عاطفي در سنين پايين توسط ساير افراد خانواده به خوبي جبران شود، مشكل عمده اي براي آنها به وجود نخواهد آمد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب افسردگي، راهنماي بيماران و خانواده ها/ دكتر مجيد صادقي/ناشر: قطره/ ص28