سالم باشیم

سلامت ناخن

خانه/سلامت ناخن

عوارض كاشت ناخن

5 شنبه 30 خرداد 1394
متأسفانه خيلي از افراد به علت مواجه شدن با مشكلاتي مانند شكنندگي ناخن ها، به جاي آن كه درد را چاره كنند، سعي مي كنند صورت مسئله را پاك كنند و روش كاشت ناخن مصنوعي را برمي گزينند.

يكي از مشكلاتي كه خانم هاي جوان زيادي با آن مراجعه مي كنند، مشكلات ناخن به دنبال كاشت ناخن مصنوعي است. اين مشكلات از موارد خفيف تا شديد متفاوت هستند و مي توانند شامل: خشونت سطح ناخن، عفونت هاي شديد باكتريال يا قارچي و ثانويه به آن و تغيير شكل موقت تا دائمي ناخن باشند، متأسفانه خيلي از افراد به علت مواجه شدن با مشكلاتي مانند شكنندگي ناخن ها، به جاي آن كه درد را چاره كنند، سعي مي كنند صورت مسئله را پاك كنند و روش كاشت ناخن مصنوعي را برمي گزينند.

مشكلاتي كه ناخن مصنوعي مي تواند ايجاد كند، بسيار است. به طور كلي، هر زمان كوتيكول ناخن، يعني قسمتي از ناخن كه صفحه ي ناخن را در بالا به پوست چين ناخن بالايي يا پروگزيمال مي چسباند و مانع ورود رطوبت يا باكتري ها و قارچ ها به دستگاه ناخن مي شود، آسيب ببيند، ناخن آسيب پذير و مستعد حمله باكتري ها و قارچ ها و ابتلا به عفونت هاي حاد يا مزمن باكتريايي و قارچي مي شود.

هنگام كاشت ناخن يا مانيكور كردن، كوتيكول ناخن نبايد دستكاري شود و آسيب ببيند. اهميت ندادن به اين موضوع، باعث بروز مشكلات زيادي خواهد شد.
مشكل محتمل بعدي، آلرژي به چسب هايي است كه براي كاشت ناخن استفاده مي شوند. اين چسب ها كه اغلب سيانوآكريلات هستند، گاهي آلرژي تماسي ايجاد مي كنند و باعث تورم، خارش، تاول و پوسته ريزي در اطراف ناخن مي شوند، گاهي كندن صفحه ي ناخن مصنوعي از صفحه ي ناخن اصلي فرد آسان نيست و لازم است فرد ماه ها صبر كند تا با رشد ناخن اصلي، صفحه ي ناخن كاشته و چسبانده شده، به تدريج به سمت انتها يا ناخن ديستال پيشرفت كند. بسياري از افراد پس از كندن ناخن مصنوعي با فشار، دچار مشكلات عديده اي در ناخن مي شوند.

با توجه به احتمال آسيب كوتيكول در زمان كاشت ناخن هاي مصنوعي و بروز آلرژي به جنس ناخن مصنوعي يا چسب آن، متخصصان پوست همواره افراد را از دستكاري غير ضروري ناخن از جمله كاشت ناخن مصنوعي بر حذر مي دارند؛ زيرا اصلاح مشكلات دور ناخن يا صفحه ناخن به دليل رشد آهسته ناخن ها به زمان نياز دارد و مشكل است. پس همواره در اين مورد نيز پيشگيري بهتر از درمان است.

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پوست، مو و زيبايي/ دكتر بهروز باريك بين/ناشر: تيمورزاده/ ص172