سالم باشیم

آرایشی

خانه/آرایشی

عوارض استفاده از لوازم آرايش نامرغوب

5 چهار شنبه 15 مهر 1394
لوازم آرايش حتي مرغوب‌ترين نوع آن با بستن منافذ پوست محيط مناسبي را براي رشد ميكروب‌ها فراهم مي‌آورد. لوازم آرايشي مرغوب و استاندارد نيز عوارض گسترده‌اي را براي پوست ايجاد مي‌كند.

لوازم آرايش حتي مرغوب‌ترين نوع آن با بستن منافذ پوست محيط مناسبي را براي رشد ميكروب‌ها فراهم مي‌آورد.

حتي لوازم آرايشي مرغوب و استاندارد نيز عوارض گسترده‌اي را براي پوست ايجاد مي‌كند.

رنگ و بو به‌كار رفته در لوازم آرايش شايع‌ترين علت ايجاد حساسيت‌هاي پوستي است.

ايجاد جوش‌، حساسيت و قرمزي، رشد ميكروب‌ها و لك از عوارض استفاده از لوازم آرايش مي‌باشد كه مي‌تواند باعث پيري زودرس پوست شود.

اين لوازم نا مرغوب، بدون مجوز وزارت بهداشت و از مكانهاي غير استاندارد تهيه شود مي‌تواند عوارض پوستي جبران ناپذيري را به وجود آورد.

استفاده از لوازم آرايشي نامرغوب مي‌تواند باعث لك، خارش شديد، تورم پلك، اكنه، كهير، تغيير رنگ پوست، عفونت شديد پوستي و تاولهاي آبكي در افراد شود.

مواد اوليه لوازم آرايشي ارزان قيمت و غير اورجينال، غير بهداشتي است و سودجويان با افزودني‌هاي غير مجاز و انواع چربي‌هايي كه معلوم نيست از چه چيز به دست آمده اين مواد را مي‌سازند.

به منظور كاهش عوارض پوستي و حفظ سلامت و زيبايي به افراد توصيه مي‌شود حداقل از لوازم آرايشي معتبر و با برچسب وزارت بهداشت استفاده كنند.

كرم‌هاي استاندارد رنگي مي‌تواند جايگزين مناسبي براي كرم پودر ها باشد تصريح كرد. كرم ضد آفتاب جزء لوازم آرايشي محسوب نمي‌شود ولي متخصص پوست و مو با بررسي نوع پوست بيمار مي‌تواند يك كرم ضدآفتاب با در صد مناسبي رنگ تجويز كند تا آسيب كمتري به پوست وارد شوذ.

با توجه به عوارض متعدد لوازم آرايشي هيچ پزشكي استفاده از اين لوازم را توصيه نمي‌كند و تنها خود مردم هستند كه بدون در نظر گرفتن نوع پوستشان اقدام به خريد و استفاده از مواد آرايشي مي‌كنند.

بسياري از اين لوازم نيز از مواد نفتي تهيه مي‌شوند كه مي‌توانند عوارض شديد پوستي را به همراه داشته باشند.


منبع: سلامت نيوز