سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

علل چاقی

5 يکشنبه 21 تير 1394
چاقی زمانی ایجاد می شود که جمع کالری موجود در مواد غذایی خورده شده در شبانه روز بیش از جمع میزان کالری مورد نیاز جهت فعالیت های شبانه روز و متابولیسم پایه بدن باشد.
چاقی زمانی ایجاد می شود که جمع کالری موجود در مواد غذایی خورده شده در شبانه روز بیش از جمع میزان کالری مورد نیاز جهت فعالیت های شبانه روز و متابولیسم پایه بدن باشد.

به طور ساده زمانی چاقی ایجاد می شود که:

الف) مصرف مواد غذائی زیاد شود.
ب) فعالیت کم شود.
ج) بنا به دلایلی متابولسیم پایه بدن کم گردد.

مهم ترین عامل چاقی، افزایش مصرف مواد غذائی به ویژه مواد غذائی پرکالری است.

چاقی سه دلیل اصلی دارد:

پرخوری:

که در آن فرد زیاد می خورد، یعنی تعداد دفعات، حجم و محتوای کالری مواد غذائی فرد زیاد است.

بد خوری:

فرد به نظر خودش کم می خورد، ولی به اشتباه و به علت عدم آگاهی، مواد غذائی پرکالری مصرف می نماید. در این مورد، تعداد دفعات و حجم محدودی غذا دریافت می کند ولی محتوای کالری مواد غذائی مصرفی او زیاد است.

خرده خوری (ریزه خواری):

فرد به نظر خودش خیلی نمی خورد ولی اگر مواد غذائی خورده شده در طی یک شبانه روز را با ذکر نوع و مقدار یادداشت نماید، متوجه میزان خرده خوری خود خواهد شد.
عامل مهم دیگر در ایجاد چاقی کاهش فعالیت بدنی است که به دلیل شهرنشینی و ماشینی شدن زندگی شدت یافته است و راهکار جلوگیری از آن فعالیت های ورزشی است .

عوامل متعددی نیز باعث کاهش متابولسیم پایه بدن و بدنبال آن چاقی می گردند که عبارتند از:

ارث:

ژنتیک فرد به نوعی تنظیم شده که متابولسیم پایه بدن او پائین است. چون بسیاری از عوامل عصبی و هورمونی مؤثر در تنظیم وزن، به شکل ژنتیکی عمل می کنند.

بیماری ها:

نظیر الف)کم کاری تیروئید، ب) بیماری هائی که باعث اختلال در عملکرد هورمون های جنسی در بدن می گردند (مانند نبود و یا برداشت بیضه ها در آقایان و یا تخمدان در خانم ها، ج) سندروم تخمدان پلی کیستیک.
که با تشخیص و درمان به موقع این بیماری ها از ایجاد و پیشرفت چاقی جلوگیری خواهد شد.

داروها:

نظیر داروهای هورمونی، به ویژه داروهای جلوگیری از حاملگی
داروهائی که در درمان بیماری های روانی و عصبی کاربرد دارند برای مثال داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی
داروهای کورتیکو استروئید یا حاوی کورتن.

دو بیماری مهم در روانپزشکی که در علل چاقی مطرح می شوند عبارتند از:

پرخوری عصبی
افسردگی
که در بیماری اول عامل اصلی چاقی، افزایش خوردن و در بیماری دوم عامل اصلی چاقی، کاهش فعالیت روزانه است.
تقسیم بندی های دیگری نیز جهت علل چاقی عنوان شده اند از جمله چاقی ها را به دو دسته درون زا و برون زا تقسیم کرده اند و علل مربوط به عوامل داخلی بدن را در دسته اول و علل مربوط به عوامل خارجی بدن را در دسته دوم قرار داده اند.
به جز بیماری ها و داروها که در موارد معدودی باعث چاقی ها ناشی از کمبود فعالیت و به خصوص در اثر مصرف بیش از حد مواد غذائی ایجاد می گردند.

کاری از گروه محتوای سالم باش

کتاب درمان چاقی و بیماری های مرتبط با تغذیه همراه با اصلاح و بهبود شیوه زندگی/ دکتر مجید کلاهدوزان/ ناشر: هنرهای زیبا/ ص5