سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

علل ناباروري در زنان

5 يکشنبه 30 خرداد 1395
از هر پنج زوج يكي از آن ها دچار مشكلات باروري مي شوند. اين مساله ممكن است با عوامل متعددي مرتبط باشند

از هر پنج زوج يكي از آن ها دچار مشكلات باروري مي شوند. اين مساله ممكن است با عوامل متعددي مرتبط باشند: مانند مشكلات مرد براي بارور كردن زن، انسدادهاي جسمي به علت آسيب ديدگي بافت در زنان، فيبروم و اندومتريوسيس اختلالالت هورموني در خانم ها مانند يائسگي هاي زودرس و ...

سقط جنين: مشكلات باروري ممكن است تا چند ماه پس از قطع قرص هاي ضدبارداري هم وجود داشته باشد. درحالي كه براي انسدادهاي جسمي و يائسگي هاي زودرس هيچ درماني وجود ندارد، دستورالعمل هاي تغذيه اي تا حدود زيادي مي توانند شانس باروري در موارد ديگر را افزايش دهند. تغذيه مي تواند باعث تثبيت نوسان ميزان هورمون ها در بدن شده و وضعيت حاكم بر رحم را بهبود بخشد.

كمبود وزن: تا آنجايي كه به وزن مربوط مي شود، بعضي از خانم ها به قدري لاغرند كه شانس باروري در آن ها به حد مطلوب نمي رسد. لاغر بودن و بي اشتهايي از عوامل رايج عدم توانايي در باروري هستند.

اختلالات تغذيه اي: اين امر يكي از عوامل اصلي و نهفته ي ناباروري خانم ها در سنين باروري است.

الكل و سيگار: نه تنها استفاده از اين مواد در دوران حاملگي منع شده است، بلكه آن ها به طور كلي باعث سوخت بيش از حد عناصر غذايي در بدن مي شوند. خوردن بيش از چهار نوشيدني الكلي در هفته، ميزان باروري را كاهش مي دهد.

قهوه: خوردن بيش از سه فنجان قهوه در روز باعث كاهش ميزان باروري و افزايش احتمال سقط جنين مي شود.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي درمان با غذا/ دكتر سوزانا اليوير/ مترجم: رقيه عليزاده/ ناشر:پيك فرهنگ/ص:234