سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

علل اصلي ناباروري كدامند؟

5 شنبه 20 شهريور 1395
مادر شدن، حسي است كه در تمامي زنان وجود دارد اما برخي از زنان به طور طبيعي از مادر شدن محروم هستند و بايستي درمان شوند.

مادر شدن، حسي است كه در تمامي زنان وجود دارد اما برخي از زنان به طور طبيعي از مادر شدن محروم هستند و بايستي با كمك پزشكان و متخصصان مراحل درماني را انجام دهند تا بتوانند مادر شوند. ناباروري مي‌تواند دلايل مختلفي داشته باشد و در بسياري از مواقع از سوي  مردان است و هميشه ناباروري از سوي زنان نيست.

سن

يكي از مهم‌ترين و اصلي‌ترين علت‌هاي ناباروري را مي‌توان در سن خانم‌ها دانست. بدين معنا كه افزايش سن با باردار شدن رابطه عكس دارد. بهترين سن خانم‌ها براي بارداري بين 20 تا 31 سال اعلام شده اما زماني كه سن مادر به 40 سالگي برسد‌، باردار شدن سخت‌تر خواهد بود زيرا عدم وجود فوليكول‌هاي تخمداني را مي‌توان يكي از اصلي‌ترين دلايل ناباروري در سن بالا دانست.

 

مصرف دخانيات و الكل

به زناني كه قصد باردار شدن دارند، توصيه مي‌شود كه از مصرف دخانيات و الكل پرهيز كنند زيرا هر دو مورد مي‌تواند با كاهش قدرت باروري در زنان و مردان پاسخ داده شود. اين موضوع تا جايي حائز اهميت است كه پزشكان معتقدند، در صورتي كه يكي از والدين دخانيات يا الكل مصرف مي‌كنند بايستي فاصله زماني طولاني بين ترك اين موارد و قصد باردار شدن وجود داشته باشد.

 

اضافه وزن و چاقي

اضافه وزن مي‌تواند فعاليت هورمون‌هاي زنان را مختل كرده و تا جايي پيش رود كه شخص با مشكلات باروري مواجه شود. به زنان چاقي كه قصد مادر شدن دارند، توصيه مي‌شود تا با رژيم‌هاي غذايي و تحت نظر پزشك لاغر شوند تا بتوانند حس مادر شدن را تجربه كنند. زيرا در صورتي كه غير اصولي و با رژيم‌هاي خودسرانه لاغر شويد، بدن مادر آينده فاقد مواد لازم براي تغذيه جنين است كه مي‌تواند به تولد جنيني با ناهنجاري مختلف ختم شود.
اما از سوي ديگر، وزن كم مادر نيز مي‌تواند يكي از دلايل ناباروري باشد زيرا زماني كه مادر بي‌اشتها باشد و از وزن كمي برخوردار باشد، فرآيند تخمك‌گذاري با مشكل مواجه شده و مادر در اصطلاح «نازا» خطاب مي‌شود.

 

بيماري‌هايي كه به ناباروري ختم مي‌شود

بسياري از بيماري‌ها هر چند ساده و بي‌اهميت مي‌توانند به ناباروري ختم شوند. براي مثال عفونت‌هاي مختلف، سندروم آندومتريوز يا مشكلات تخمداني و رحمي مي‌توانند به ناباروري ختم شوند. براي مثال، خانمي را در نظر بگيريد كه در سيكل قاعدگي خود با مشكلات متعددي مواجه است و پريودهاي نامنظمي را دارد. 

 

بيماري‌هاي ارثي

بسياري از زوجين به بيماري‌هاي ارثي مبتلا هستند كه مي‌تواند زمينه ساز ناباروري باشد به همين دليل توصيه مي‌شود اگر قصد باردار شدن داريد با پزشكان ومتخصصان مشورت كنيد تا از بيماري‌هاي ارثي احتمالي يا حتي بيماري‌هايي كه مي تواند به جنين شما منتقل شود، آگاه شويد.

 

مصرف داروها و تركيبات سمي

بسياري از داروها يا تركيبات شيميايي و شوينده‌ها بدون اينكه شخص اطلاع داشته باشد، مي‌توانند تركيبات سمي را  وارد بدن زن يا مرد كنند كه با اختلال تخمك‌گذاري پاسخ داده شود در نتيجه احتمال باروري كاهش مي‌يابد.

 

مصرف غذاهاي مخصوص

مصرف غذاهايي مانند غلات (نان‌هاي گندمي، برنج، ذرت، كربوهيدرات‌هاي تصفيه شده( پروتئين‌هاي گياهي( لوبيا، نخود، بادام زميني) گوشت و مرغ، حبوبات  و لبنيات و .... را در رژيم غذايي روزانه خود قرار دهيد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص:196