سالم باشیم

سلامت ناخن

خانه/سلامت ناخن

علت شكنندگي ناخن ها

5 چهار شنبه 20 آبان 1394
مشكلات ناخن‌ها مي‌تواند نشان دهنده عفونت يا بيماري‌هاي زمينه‌اي شود، تغيير شكل، درد و التهاب پوست اطراف ناخن از جمله مشكلات شايعي است كه مي‌تواند بر رشد و ظاهر ناخن‌ها تاثير گذار باشد.

مشكلات ناخن‌ها مي‌تواند نشان دهنده عفونت يا بيماري‌هاي زمينه‌اي شود، تغيير شكل، درد و التهاب پوست اطراف ناخن از جمله مشكلات شايعي است كه مي‌تواند بر رشد و ظاهر ناخن‌ها تاثير گذار باشد.

ناخن ها داراي بافت سخت كراتيني هستند كه نوك انگشتان را در برابر آسيب محافظت مي كنند، سرعت رشد ناخن در سنين و شرايط مختلف متفاوت است كه در تابستان و دوران نوزادي بيشترين سرعت رشد ناخن قابل مشاهده است.

تغيير شكل ناخن، درد و التهاب پوست اطراف ناخن از جمله مشكلات شايع آن است و اغلب به دليل آسيب و عفونت‌هاي قارچي بروز مي‌كند.

اغلب بيماري هاي پوستي رايج مانند پسوريازس و اگزما نيز مي‌توانند بر رشد و ظاهر ناخن ها تاثيرگذار باشد.

زمان جايگزيني ناخن آسيب ديده شش ماه تا يك سال است كه بايد درمان آن در اين مدت زمان ادامه يابد، ناخن‌هاي شكننده، نرم، شياردار و قهوه‌اي مشكلات جزئي است كه اغلب زنان براي درمان اين حالات به پزشكان مراجعه مي‌كنند و درمان هريك از عارضه‌ها نيازمند شناسايي علت و ريشه يابي در بيمار است.

كمبود ويتامين ها و مواد معدني به خصوص آهن، استفاده مكرر از مواد پاك كننده، حلال ها و مشكلات غدد درون ريز از جمله كم كاري تيروئيد از علل رايج ناخن‌هاي شكننده است، بنابراين افزايش دريافت موادغذايي حاوي آهن مانند مصرف اسفناج، زردآلو، انگور، گردو، ميوه هاي خشك، زرده تخم مرغ، سبزيجات سبز و انواع گوشت ها، عدم استفاده از حلال هاي خيلي چرب، مراقبت از ناخن ها با روغن كرچك مخلوط شده با آب گرم و استفاده از محصولات ملايم براي ناخن هاي خشك مانند ويتامين A ،E و پروتئين هاي گندم از درمان هاي موثر شكنندگي ناخن ها است.

با افزايش سن، كراتين با كيفيت پايين‌تري ساخته مي‌شود و درصورت كمبود روي، بيماري‌هاي قلبي-عروقي، اگزما و ضعف سيستم ايمني، ناخن‌ها مي‌تواند به شكل شياردار تبديل شود كه استفاده از محصولاتي با پايه پروتئين و افزايش مصرف مواد غذايي حاوي روي مانند گوشت، جگر و ماهي به شدت توصيه مي‌شود.

در بعضي موارد مشكلات ناخن‌ها نشان دهنده عفونت يا بيماري زمينه‌اي است كه در صورت عدم بهبود بايد به پزشك مراجعه مجدد شود.

 

منبع: سلامت نيوز