سالم باشیم

سلامت ناخن

خانه/سلامت ناخن

علت ريش ريش شدن كنار ناخن و راه درمان آن

5 پنج شنبه 14 آبان 1394
درباره جداشدن پوست قسمت آغازين صفحه ناخن كه حالت ريش ريش پيدا مي‌كند بايد گفت اين حالت بيشتر در افرادي ديده مي‌شود كه در مشاغلي كار مي كنند كه با آب سر و كار دارد...

درباره جداشدن پوست قسمت آغازين صفحه ناخن كه حالت ريش ريش پيدا مي‌كند بايد گفت اين حالت بيشتر در افرادي ديده مي‌شود كه در مشاغلي كار مي كنند كه با آب سر و كار دارد و بر اثر تماس با آب بافت شاخي پوست دور ناخن و حاشيه ناخن بر اثر خيس و خشك شدن به تدريج شكستگي پيدا مي‌كند و حالت مذكور ايجاد مي‌شود.

اين عارضه همچنين در افرادي كه ناخن خود را مي‌جوند ديده مي‌شود چرا كه بزاق دهانشان پوست دور ناخن را خيس كرده و سپس خشك مي‌شود. اين كار به دفعات انجام مي‌شود كه اين عامل شكستگي پوست حاشيه ناخن و در نتيجه ريش ريش شدن آن مي‌شود.

براي پيشگيري از بروز اين عارضه افرادي كه در محيط كار با آب سر و كار دارند از دستكش‌هاي نخي و لاستيكي به اين ترتيب كه ابتدا دستكش نخي و سپس دستكش لاستيكي را به دست كنند استفاده كنند و افرادي كه از اين روش‌هاي حفاظتي استفاده نمي‌كنند بايد پس از هر شست و شو دستشان را با كرم‌هاي مرطوب كننده يا چرب كننده چرب كنند تا مانع دفع رطوبت از پوست حاشيه ناخن نشوند تا پوست دچار شكستگي نشود.

اگر پوست دچار شكستگي شد بايد با ناخنگير پوست‌هاي بلند شده و ريش ريش شده را بچينند تا افزايش پيدا نكند و آزاردهنده نباشد.

افراد بايد از جويدن ناخن يا كندن پوست گوشه‌هاي ناخن كه سبب مرطوب شدن و خشك شدن متوالي پوست اطراف ناخن مي‌شود اجتناب كنند.

در رابطه با خشك و چرب بودن پوست و تأثير آن بر وقوع اين عارضه:

اين عارضه هيچ ارتباطي به خشك يا چرب بودن پوست ندارد در اين منطقه از پوست غده چربي وجود ندارد زيرا سر و صورت، زير بغل، سينه و كمر و ناحيه كشاله ران داراي غده چربي است كه اين غده چربي روي پوست مي‌آيد، به پوست رطوبت مي‌دهد و اجازه نمي‌دهد آب پوست دفع شود و پوست شاداب مي‌ماند.


منبع: سلامت نيوز