سالم باشیم

سلامت پوست

خانه/سلامت پوست

علت اصلي بروز تبخال چيست؟

5 پنج شنبه 20 خرداد 1395
تاول هاي ريز و معمولا دردناك كه در اطراف لب، صورت، لثه، زبان، داخل دهان و روي دستگاه تناسلي ظاهر مي شوند

علايم تبخال:

تاول هاي ريز و معمولا دردناك كه در اطراف لب، صورت، لثه، زبان، داخل دهان و روي دستگاه تناسلي ظاهر مي شوند. اين تاول ها معمولا به طور گروهي ظاهر مي شوند و در اطراف هر كدام يك حلقه قرمز وجود دارد. اما پس از مدتي تاول ها خشك شده و ناپديد مي شوند.

معمولا سوزشي در بالاي لب فوقاني احساس مي شود و اين سوزش شروع يك تبخال است كه در ابتدا قرمز مي شود. بعد، شروع به سوزش و خارش شديد مي كند و سپس برجسته و متورم مي شود.

 

دلايل بروز تبخال:

عامل ايجاد تبخال ويروسي به نام هرپس سيمپلكس است كه معمولا از طريق بوسيدن فرد آلوده به شخص مبتلا مي شود و وارد سيستم عصبي مي شود. به دنبال مشكلاتي از قبيل استرس، ضعف، بي حالي، سوء تغذيه و بيماري هاي مختلف، ويروس خود را از سلول عصبي به سلول پوست مي رساند و باعث تبخال مي شود. استرس فيزيكي يا عاطفي، وجود يك بيماري كه مقاومت بدن را كاهش داده باشد، حتي سرماخوردگي، ناراحتي خفيف گوارشي، يا تب به هر علت، زياد قرار گرفتن در معرض آفتاب، دوره خونريزي قاعدگي، مراجعه به دندان پزشكي كه معمولا دهان حين انجام كار بيش از معمول باز مي شود و مصرف داروهاي سركوب كننده ايمني احتمال بروز تبخال را افزايش مي دهند.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گنجينه سبز درمان(3)/ مهندس ميترا قاسمي/ ناشر: مرنديز/ ص 101