سالم باشیم

چربی خون

خانه/چربی خون

علايم بارز چربي خون

5 چهار شنبه 30 تير 1395
اگر پاهاي شما گزگز مي كند و يا مدام به خواب مي رود و دچار سرگيجگي و تعريق زياد شده ايد،اين امكان وجود دارد كه “چربي خون” شما بالا رفته باشد.

افزايش چربي خون به چه صورت است:

افزايش چربي خون همراه با بيماريهايي مانند كم كاري تيروئيد، بعضي از بيماريهاي كبدي و كليوي ، بيماريهاي قند(ديابت) ، نارسايي مزمن كليه، چاقي، بعضي از عفونتها ، اعتياد به الكل ، ايدزو … ديده مي شود. افزايش چربي خون با تجمع در ديواره رگ‌ها، تنگي آنها را به دنبال دارد و به همين دليل باعث افزايش خطر ابتلا به سكته مغزي، درد قفسه سينه و گرفتگي عروق مي‌شود.براي تشخيص بالا بودن چربي خون، اندازه گيري دو نوع چربي خونيعني كلسترول وتري گليسيريد انجام مي شود. دراين ميان معمولا افزايش كلسترول به عنوان عامل بيماريزاي جديدتري مطرح ميشود.

 كلسترول

كلسترول يك نوع چربي است كه در همه سلول هاي بدن شما يافت مي شود. كلسترول در خون حل نمي شود و توسط ليپوپروتئين ها وارد سلول مي شود و از آن خارج مي گردد. ليپوپروتئين تركيبي از پروتئين و چربي است و چربي را در خون حمل مي كند. وجود كلسترول در كبد، نخاع و مغز ضروري است.

كلسترول در ساخت و نگه داري سلول ها، برخي هورمون ها، ساخت ويتامين D و جذب ويتامين هاي محلول در چربي نقش دارد. مقدار مناسب كلسترول كمتر از 200 ميلي گرم در دسي ليتر است.

زماني كه كلسترول خون افزايش پيدا مي كند، چربي در سطح رگ رسوب مي كند. 

 

علايم افزايش چربي خون

عمده علايم افزايش چربي خون ناشي از دو عامل است؛ يكي سنگين و غليظ شدن خون كه باعث كندي حركت آن در عروق مي شود ولذا باعث اختلال خونرساني و كمبود نسبي اكسيژن در بافتها خواهد شد و ديگري، افزايش حرارت بدن در اثر افزايش صفرا.

 

اين علايم به طور خلاصه عبارتند از:

۱- احساس سنگيني، خستگي يا كوفتگي در بدن.

۲- خواب آلودگي.

۳- سوزش و احساس افزايش حرارت نقاط مختلف بدن به خصوص كف پا كه معمولاً در شب تشديد مي شود.

۴- دردهاي نسبتاً مقاوم به درمان در ناحيه ساق و كف پا(و گاهي هم در ساير نواحي بدن).

۵- سردردهايي كه معمولاً به صورت سنگيني سر خودنمايي مي كند.

۶- خشكي و يا تلخي دهان.

۷- سرگيجه و گاهي وزوزگوش.

۸- سردرد، سرگيجه، سنگيني، خواب آلودگي، طپش قلب و علايمي از اين دست، پس از مصرف غذاهاي چرب؛ و تسكين اين علايم با مصرف موادي مثل آبغوره، آبليمو يا سركه.

۹- افزايش تعريق بدن.

۱۰- ورم و پف كردن صورت.

 

نكته: ذكر علايم فوق به اين معنا نيست كه تمام كساني كه دچار افزايش چربي خون مي شوند همه علايم فوق را بروز مي دهند؛ بلكه اغلب، تنها بعضي از علايم را دارند. 

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص:183