سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

عقايد صحيح و غلط درمورد ريزش مو

5 يکشنبه 19 مهر 1394
ريزش موها از مسائل متداولي است كه هر شخصي احتمال دارد در طي زندگي خود بالاخره با مقدار متفاوت كند يا سريع با آن روبرو شود.

ريزش موها  از مسائل متداولي است كه هر شخصي احتمال دارد در طي زندگي خود بالاخره با مقدار متفاوت كند يا سريع با آن روبرو شود.

عقايد مختلف در مورد ريزش مو

1. كدام ريزش مو قابل برگشت است؟

وقتي مو از ساقه مي‏شكند و مي‏افتد، چون ريشه سالم است، پس از مدتي دوباره رشد مي‌كند. اما وقتي ريزش مو ريشه‌اي است، در محل رويش مو جوشگاه ايجاد مي‌شود و ريزش مو غيرقابل برگشت است. به عبارتي، بافت زمينه يا پوست سر در قسمت‌هاي داخلي از بين مي‌رود و رگ‌ها به منطقه‌اي از سر خونرساني نمي‌كنند. در نتيجه زندگي در اين قسمت از بين مي‌رود و هيچ مويي در محل وجود ندارد كه بخواهد دوباره رشد كند. اين نوع ريزش با ريزش مويي كه باعث طاسي مردانه مي‌شود، تفاوت دارد زيرا در طاسي مردانه مو وجود دارد ولي موها به شدت نازك و مينياتوري مي‌شوند. اين موها را مي‌توان با استفاده از برخي داروها تقويت كرد و باعث رشد آنها شد.

2. ريزش مو ارثي است؟

نمي‌توان با قاطعيت به اين پرسش پاسخ داد. ريزش مو ممكن است ارثي يا غيرارثي باشد. در ريزش موي ارثي، موها از ناحيه پيشاني تا فرق يا تاج سر شروع به كم شدن مي‌كنند. اين حالت در آقايان به شكل طاسي و در خانم‌ها با كم‌پشتي موها جلوه مي‌كند، به‌طوري كه كف سر و لابلاي موها ديده مي‌شود. زماني ريزش مو در خانم‌ها ارثي است كه با جوش صورت، موهاي زائد و اختلال‌هاي قاعدگي همراه نباشد چون در اين صورت مي‌تواند علت هورموني داشته باشد. گاهي هم همه موهاي سر با هم مي‌ريزند يا دچار كاهش حجم مي‏شوند. در اين صورت علت‌هاي ديگري مطرح است كه بايد بررسي شود.

3. رنگ كردن باعث افزايش ريزش مو مي‏شود؟

بله، هنگام رنگ كردن موها، كوتيكول يا لايه محافظ مو شكسته مي‌شود تا رنگ مو در آن نفوذ كند. در نتيجه رنگ‌ و اكسيدان داخل آن باعث خشكي و پارگي ديواره كوتيكول مو مي‌شوند كه در نهايت به شكستگي، موخوره، خرد شدن موها از ساقه و كاهش حجم مو مي‏انجامد بنابراين رنگ‌كردن يا مش موها باعث ريزش آنها از ريشه نمي‌شود. به عبارتي، اگر رنگ غيراستاندارد و بي‌كيفيت و اكسيدان بسيار قوي باشد يا اگر موها بيش از حد رنگ شوند، لايه‌هاي كوتيكول بيشتر شكسته و موها خرد و حجم‌شان كم مي‌شود اما خوشبختانه ريشه آنها سالم است و پس از مدتي دوباره رشد خواهند كرد. رنگ موهاي چيني و تقلبي كه مواد داخل آنها مشخص نيست در ريزش موها نقش مهمي دارند.

4. داروها مي‌توانند باعث ريزش مو شوند؟

بله، مصرف بسياري از داروها به‌خصوص داروهاي شيمي‌درماني، داروهاي فشارخون، داروهاي مسكن، داروهاي ضدتشنج، داروهاي تيروييد و مسموميت با ويتامين A، باعث ريزش مو مي‌شود. البته تاثير داروها در ايجاد ريزش مو تفاوت دارد. مثلا داروهاي شيمي‌درماني 10 روز بعد از مصرف باعث ريزش مو مي‌شوند. به اين صورت كه رشد موها قطع مي‌شود و موها بلافاصله مي‌افتند. به اين نوع ريزش، ريزش موي آناژن مي‌گويند. آناژن فازي است كه مو در آن رشد مي‌كند و نبايد بريزد. برخي داروها هم 3 ماه پس از مصرف باعث ريزش مو مي‌شوند در حالي كه بيمار به دنبال عوامل ديگري، مي‌گردد.

5. ريزش مو علامت فشارخون بالاست؟

نه، فشارخون بالا ربطي به ريزش مو ندارد اما مصرف داروي پروپرانولول كه براي كاهش فشارخون مصرف مي‌شود، مي‌تواند ريزش مو را در پي داشته باشد.

6. كمبودهاي تغذيه‌اي مي‌توانند باعث ريزش مو شوند؟

بله، كمبود بسياري از مواد غذايي در بدن از جمله روي، آهن، پروتئين‌ها
و … مي‌تواند باعث ريزش مو شود اما اين كمبودها بايد به اثبات برسند و كسي كه رژيم غذايي عادي دارد و علامت بيماري خاصي ندارد، نمي‌تواند در اين تعريف بگنجد. متاسفانه بسياري از مردم به محض شروع ريزش موها شروع به خوردن قرص روي يا آهن مي‌كنند در حالي كه اين كار درست نيست. مصرف زياد ‌روي و آهن و تجمع آنها در بدن باعث ايجاد مسموميت مي‌شود. اگر ريزش مو به‌دليل كمبود تغذيه‌اي ايجاد نشده باشد، مصرف مكمل‌ها تاثيري در بهبود آن نخواهد داشت.

7. كوتاه كردن مو جلوي ريزش مو را مي‌گيرد؟

نه، ريزش مو ربطي به بلندي و كوتاهي آن ندارد. مو عمري دارد كه وقتي به پايان مي‏رسد، مي‌افتد. ريزش موهاي بلند بيشتر به نظر مي‌رسد به همين دليل افراد فكر مي‌كنند اگر مو را كوتاه كنند ريزشش كمتر خواهد شد.

8. سيگار مي‌تواند باعث ريزش مو شود؟

بله، استعمال دخانيات باعث تنگ شدن عروق مي‌شود و خونرساني به بافت‌ها را مختل مي‌كند. در نتيجه ريزش موها افزايش مي‏يابد اما ترك ناگهاني سيگار هم فرد را عصبي مي‌كند كه اين موضوع هم ممكن است ريزش موها را بيشتر كند. ترك سيگار بايد حساب‌شده باشد.

9. استرس مي‌تواند باعث ريزش مو شود؟

بله، اگر اضطراب يا استرس ناگهاني باشد مي‌تواند باعث ايجاد بيماري آلوپسي آره‌آتا شود كه در آن موها به‌طور منطقه‌اي يا سكه‌اي يا حتي تمام موهاي سر مي‌ريزند اما اضطراب‌هاي كم و طولاني‏مدت نيز مي‌توانند به‌دليل تنگي عروق و وارد كردن مو به فاز تلوژن يا مرگ باعث تسريع ريزش مو ‌شوند.

10. اختلال‌هاي هورموني، ريزش مو را تشديد مي‌كنند؟

بله، وجود هورمون مردانه يكي از علت‌هاي مهم ريزش مو است كه در مردان طبيعي است اما اگر خانمي‌ به‌دليل افزايش هورمون مردانه دچار ريزش مو شود، بايد تحت‌بررسي قرار بگيرد. اين خانم‌ها معمولا علاوه بر ريزش مو از جوش صورت، موي زائد و اختلال‌هاي قاعدگي هم رنج مي‌برند.

11. شانه‌ كردن، ريزش موها را بيشتر مي‌كند؟

نه، شانه كردن مناسب موها باعث بهبود خونرساني به پوست و مو مي‌شود اما شانه كردن موي رنگ‌شده يا موهاي بسيار خشك، باعث كنده شدن آنها مي‌شود بنابراين بايد اين موها را با شانه‌هاي با دندانه‌هاي فراخ شانه كرد.

12. بستن كش‌ سر باعث ريزش مو مي‌شود؟

بله، نوعي ريزش مو به نام آلوپسي كششي داريم كه در اثر بستن سفت و محكم موها ايجاد مي‌شود. در اين حالت موها از ناحيه ريشه كشيده مي‌شوند و مي‌ريزند.

13. حنا و مورد براي ريزش مو مفيدند؟

تجربه نشان مي‌دهد استفاده از اين گياهان در درمان ريزش مو مفيد است. حنا مانند ماينوكسيديل عمل مي‌كند اما براي اينكه حنا رنگ ندهد، مي‌توان آن را با ماست سنتي كه حاوي اسيد لاكتيك است، مخلوط كرد. ضمن اينكه اسيد لاكتيك خاصيت لايه‌برداري دارد، پوست سر را تميز و از خشك شدن موها به واسطه حنا زدن، جلوگيري مي‌كند.

14. كمبودهاي تغذيه‌اي مي‌توانند باعث ريزش مو شوند؟

بله، كمبود بسياري از مواد غذايي در بدن از جمله روي، آهن، پروتئين‌هاو … مي‌تواند باعث ريزش مو شود،اما اين كمبودها بايد به اثبات برسند و كسي كه رژيم غذايي عادي دارد و علامت بيماري خاصي ندارد، نمي‌تواند در اين تعريف بگنجد. متاسفانه بسياري از مردم به محض شروع ريزش موها شروع به خوردن قرص روي يا آهن مي‌كنند در حالي كه اين كار درست نيست. مصرف زياد ‌روي و آهن و تجمع آنها در بدن باعث ايجاد مسموميت مي‌شود. اگر ريزش مو به‌دليل كمبود تغذيه‌اي ايجاد نشده باشد، مصرف مكمل‌ها تاثيري در بهبود آن نخواهد داشت.

 

منبع: دكتر سلام