سالم باشیم

آرایشی

خانه/آرایشی

ضرر زیبایی یا زیبایی بی ضرر؟!

5 شنبه 10 مرداد 1394
زمانی که شما می خواهید جوش های صورت خود را از بین ببرید، خود را برنزه کنید و یا حتی موهایتان را صاف کنید با لیستی طولانی از محصولات با مواد تشکیل دهنده متفاوت روبرو هستید.
زمانی که شما می خواهید جوش های صورت خود را از بین ببرید، خود را برنزه کنید و یا حتی موهایتان را صاف کنید با لیستی طولانی از محصولات با مواد تشکیل دهنده متفاوت روبرو هستید.
نکته اصلی اینجاست که کدام یک از این محصولات دارای مواد تشکیل دهنده بی خطر هستند؟!
شما تنها از طریق نوشته های روی محصولات می توانید به میزان خطر آن ها پی ببرید. در این مقاله نگاهی علمی به این مسأله می اندازیم.

1. کراتینه کردن مو:

کراتینه و صاف کردن مو
در سالن های آرایشی از کراتن برای صاف کردن موهای فر دار استفاده می کنند. این مواد اغلب به عنوان فرمالدئید آزاد در بازار عرضه شوند. نکته مهم این است که فرمالدئید سرشار از مواد شیمیایی است.
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض فرمالدئید می تواند باعث سرطان شود.
می توانید این عمل را هر چند ماه یکبار انجام دهید، با این حال باز هم استفاده از آن خطرناک می باشد.

2. اتو مو:

اتو کردن مو
اتو مو با تأثیر الکتریسیته ساکن روی موهای شما باعث می شود که موهای فر دار شما صاف شود. در حالی که نتیجه این کار تنها تا زمان بعدی شست و شوی سر شما باقی می ماند. شما می توانید با یک سشوار که تأثیرات مخرب کمتری نسبت به اتو مو دارد با انجام تکنیک ها و محصولات کم خطرتر موهای خود را صاف کنید.

3. رنگ مو پایدار:

رنگ کردن مو
نتایج تحقیقات انجام شده مبنی بر اینکه رنگ مو سرطان زا است دارای تناقضات زیادی بوده است.
برخی از مطالعات نشان می دهد که زنان در اثر رنگ مو دائمی بیشتر تحت تأثیر لوسمی یا لنفوم قرار می گیرند. اما تاکنون مطالعاتی مبنی بر اینکه باعث خطر برای افراد باشد نبوده است. تحقیقات زیادی برای بررسی تأثیر متقابل رنگ مو و سرطان سینه انجام شده است ولی هیچکدام نتوانسته اند رابطه معنی داری بین این دو ایجاد کنند.
همچنین هیچ تهدیدی برای زنان باردار بر اثر رنگ کردن موهایشان اثبات شده است. هرچند توصیه هایی برای عدم رنگ کردن مو در دو سه ماهه اول بارداری داده شده است.

4. رنگ مو گیاهی:

حنا رنگ موی گیاهی
رنگ موهای گیاهی از جمله حنا و گیاهان رنگی می توانند بدون استفاده از مواد شیمیایی رنگ موهای شما را تغییر دهند.
اما در این میان مشکلاتی نیز وجود دارد:
رنگ های گیاهی نمی توانند نتیجه ای دراماتیک در مقابل رنگ های دائمی برای شما داشته باشند. برای استفاده از رنگ های دائمی می توانید در سالن های زیبایی از یک کلاه و یا فویل برای جلوگیری از تماس مواد شیمیایی با پوست سر خود استفاده کنید.

5. لنزهای زیبایی:

لنز زیبایی
لنزهای رنگی اغلب در سالن های آرایشی و فروشگاه ها بدون نیاز به نسخه پزشک قابل دسترس هستند. این گونه لنزها نیاز به نگهداری و رعایت کامل نکات بهداشتی برای استفاده می باشند، حتی اگر بخواهید یکبار و در زمان کوتاهی از آن ها استفاده کنید.
اگر از لنزهای خود مواظبت نکنید و در معرض آلودگی قرار گیرند. شما مستعد بیماری های چشمی علی الخصوص عفونت چشم و حتی نابینایی قرار می گیرد.
چنانچه احساس می کنید رنگ چشم های شما خوب نیست، حتماً برای خرید به مراکز مجاز و مشورت با پزشک اقدام به خرید لنزهای رنگی کنید. همچنین نحوه ی قرار دادن لنزها را نیز از پزشک خود فرا بگیرید تا باعث زخمی شدن چشم خود نشوید.

6. مژه مصنوعی:

استفاده از مژه مصنوعی
مژه های مصنوعی اغلب بدون نسخه ی پزشک برای همه قابل دسترس است. اما این به معنی بی خطر بودن آن ها نیست. چسب های آن ها می تواند باعث تحریک و ایجاد حساسیت و آسیب های جدی از جمله کوری شود.

کاری از گروه محتوای سالم باش

منبع: webmd.com