سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

صاف بشين، قوز نكن

5 دوشنبه 20 مهر 1394
من مطمئنم همه‌ي ما وقتي در سن رشد بوديم، اين جملات هشدار دهنده را به دفعات از مادرمان شنيده‌ايم. اكثر ما ابروهايمان را بالا مي‌انداختيم و به محض رفتن مادرمان، دوباره قوز مي‌كرديم.

«صاف بشين» «قوز نكن»!

من مطمئنم همه‌ي ما وقتي در سن رشد بوديم، اين جملات هشدار دهنده را به دفعات از مادرمان شنيده‌ايم.اكثر ما ابروهايمان را بالا مي‌انداختيم و به محض رفتن مادرمان، دوباره قوز مي‌كرديم. شما اصلا نمي‌دانستيد كه او فقط بخاطر نحوه‌ي نشستن يا ايستادن شما عصباني نيست، دليلي در پشت اين خشم وجود دارد. مادر شما هميشه به نحوي، بهترين چيز را مي‌داند!

پوسچر خوب چيست و چرا اينقدر مهم است؟ اساسا پوسچر به هم ترازي و موقعيت بدن با توجه به نيروي هميشه حاضر گرانش اشاره دارد. ما چه در حال ايستاده باشيم يا نشسته و درازكش، جاذبه‌ي زمين، نيرويي بر مفاصل، رباط‌ها، و عضلات ما وارد مي‌كند. پوسچر خوب، مستلزم توزيع نيروي گرانش از طريق بدن ماست، به نحوي كه به هيچ يك از ساختارهاي بدن فشار بيش از حد وارد نشود.

اغلب در مورد اهميت پوسچر خوب در زمان ورزش و تمرين با وزنه صحبت مي‌كنند. پوسچر بر نحوه‌ي راه رفتن، دويدن، پريدن، بلند كردن وزنه‌ها و اجراي مهارت‌هاي ديگر، تاثير مي‌گذارد. بخاطر مزاياي زياد آن، مانند سهولت حركت، تعادل خوب، قدرت و انعطاف پذيري عضلات، قرارگيري درست ستون فقرات، و عملكرد مناسب اندام‌هاي داخلي، بدن شما احساس خوبي خواهد داشت، و در نتيجه شما نيز حس خوبي پيدا خواهيد كرد. 

از آنجايي كه هشدار مادرها براي صاف نشستن كافي نيست، در اينجا ۷ دليل ديگر بيان مي‌كنيم كه چرا پوسچر خوب براي سلامتي شما مهم است.

۱. تصويري بهتر و مطمئن‌تر از شما نشان مي‌دهد

پوسچر خوب، اعتماد بنفس را افزايش خواهد داد. اين را امتحان كنيد: در مقابل يك آينه، يك نفس عميق بكشيد و صاف بايستيد. سپس دوباره مانند يك پوسچر بد قوز كنيد. اين كار را چند بار تكرار كنيد. تفاوت را مي‌بينيد؟ در مورد افراد پيرامون‌تان كه از نظر شما با اعتماد بنفس هستند فكر كنيد. من فكر مي‌كنم كه بسياري از اين افراد، صاف مي‌ايستند و پوسچر بسيار خوبي دارند. اين قطعا اعتماد بنفس را به تصوير مي‌كشد.

۲. تنفس، راحت‌تر و عميق‌تر مي‌شود


در مطب پزشكان، اغلب از ما خواسته مي‌شود كه در زمان گوش دادن به صداهاي ريه، صاف بنشينيم. اين كار بندرت اثر دائمي دارد، زيرا تا زمانيكه لازم باشد به اشخاص ياداوري شود كه اين كار را انجام دهند، يعني بدن آنها عادت كرده كه در حالت خميده راحت‌تر باشد. وقتي آنها سعي مي‌كنند صاف بنشينند، عضلات و تاندون‌هاي جلويي را كه در حال حاضر بيش از حد كوتاه شده‌اند را سفت مي‌كنند و اين باعث محدوديت‌هايي در سهولت حجم تنفس مي‌شود. حتي كمي سفت كردن اين عضلات براي صاف كردن بيشتر شخص، باعث سفتي در كل بالا تنه مي‌شود و تنفس عميق را مشكل مي‌سازد.

۳. گردش خون و گوارش را بهتر مي‌كند

وقتي صحبت از دستگاه گوارش مي‌شود، پوسچر مناسب به اندام‌هاي داخلي شكم، اين امكان را مي‌دهد كه بدون فشار غير ضروي كه مي‌تواند باعث اختلال درجريان طبيعي و عملكرد دستگاه گوارش شود، وضعيت طبيعي‌شان را به خود بگيرند. يك پوسچر نامناسب و خميده بعنوان يك عامل موثر در مشكلات گوارشي متعدد، از برگشت اسيد گرفته تا يبوست و حتي فتق، در نظر گرفته مي‌شود.

۴. باعث مي‌شود لاغرتر و جوان‌تر بنظر برسيد

وقتي يك پوسچر خوب داشته باشيد، فورا ۱.۵ تا ۳ كيلو از وزن ظاهري‌تان كاسته مي‌شود! اينكار باعث مي‌شود كه شما باريك‌تر و جوان‌تر بنظر برسيد و لباس‌هايتان بهتر بنظر خواهند آمد.

۵. به عضلات و مفاصل‌تان كمك كنيد

پوسچر خوب به ما كمك مي‌كند تا استخوان‌ها و مفاصل را در هم‌ترازي درستي نگه داريم، بطوريكه از عضلات ما به درستي استفاده شود و پوشش غير طبيعي سطوح مفصل كه مي‌تواند منجر به آرتريت دژنراتيو و درد مفاصل شود، كاهش يابد. همچنين فشار بر روي رباط‌هايي كه مفاصل ستون فقرات را كنار هم نگه مي‌دارند را كاهش داده و احتمال آسيب ديدگي را به حداقل مي‌رساند.

يك پوسچر خوب به عضلات امكان مي‌دهد كه موثرتر كار كنند و باعث مي‌شود كه بدن از انرژي كمتري استفاده كند، در نتيجه از خستگي عضلات جلوگيري مي‌كند و به جلوگيري از كشش عضلاني، اختلالات بيش كاري و حتي درد عضلاني و درد پشت نيز كمك مي‌كند.

۶. قالب ذهني‌تان را تغيير دهيد

پوسچر مي‌تواند بر قالب ذهني شما تاثير بگذارد و قالب ذهني شما نيز مي‌تواند پوسچرتان را تحت تاثير قرار دهد! بنابراين هنگاميكه شما خوب و شاد هستيد و بر همه چيز تسلط داريد، معمولا پوسچرتان درست و باز است. در مقابل، افرادي كه افسرده هستند و درد مزمن دارند، اغلب به حالت خميده مي‌ايستند يا مي‌نشينند.

دفعه‌ي بعدي كه احساس افسردگي كرديد يا بخاطر چيزي مضطرب بوديد، سعي كنيد پوسچرتان را تغيير دهيد، مستقيم بايستيد، و نفس عميق بكشيد. داشتن پوسچر خوب در نشستن و ايستادن، تنفس كامل و طبيعي را آسان‌تر كرده و به آرامش و تمركز كمك مي‌كند. بسياري از تمرينات شرقي مانند يوگا و تاي‌چي روي وضعيت بدن (پوسچر) كار مي‌كنند.

۷. ستون فقرات سالم

پوسچر صحيح، يك راه آسان اما بسيار مهم براي سالم نگه داشتن چندين ساختار پيچيده در پشت و ستون فقرات است. حمايت از پشت بخصوص براي افرادي مهم است كه ساعات زيادي در پشت ميز نشسته‌اند يا در طول روز سر پا هستند. نداشتن پوسچر خوب و حمايت كافي از پشت مي‌تواند كشش را بر عضلات افزايش داده و بر ستون فقرات فشار وارد كند.

فشار ناشي از پوسچر به مرور زمان مي‌تواند ويژگي‌هاي آناتوميك ستون فقرات را تغيير دهد و منجر به احتمال انقباض عروق خوني و اعصاب شود. نشستن و ايستادن با هم‌ترازي مناسب، به شما امكان مي‌دهد كه با خستگي و فشار كمتر روي رباط‌ها و مفاصل بدنتان، بطور موثرتري كار كنيد. 

آگاهي از پوسچر خوب، اولين گام براي شكستن عادات قديمي پوسچر بد و كاهش استرس و فشار روي ستون فقرات است. بنابراين به حرف مادرتان گوش كنيد و صاف بنشينيد.

 

منبع: برترين ها