سالم باشیم

پوکی استخوان

خانه/پوکی استخوان

شیوه های طبیعی پیشگیری از پوکی استخوان

5 پنج شنبه 10 ارديبهشت 1394
اگرچه متخصصان بسیاری به مصرف لبنیات برای دریافت میزان طبیعی کلسیم توصیه می کنند اما باید توجه داشت مصرف لبنیات به ویژه ماست، خامه و شیر باید با کمترین میزان چربی باشد.

شیوه های طبیعی پیشگیری از پوکی استخوان کاهش ماده استخوانی بدن، از بین رفتن بافت استخوانی، ثبات و انعطاف پذیری اسکلت از جمله مواردی است که منجر به بروز پوکی استخوان در انسان می شود. بیماری پوکی استخوان بیشتر در میان خانم ها رایج است و گاهی، برخی از مردان را نیز در سنین بالای 60 سالگی به خود مبتلا می کند. این بیماری ممکن است از 53 تا 40 سالگی در بدن آغاز شده و تحلیل ماده استخوانی در خاموش ترین شرایط ممکن سال به سال ادامه پیدا کند؛ از این رو به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری خاموش که بسیاری از پزشکان آن را قاتل خاموش می نامند، لازم است از سنین کودکی و نوجوانی به فکر پیشگیری از آن باشیم.

گیاه درمانی برای استخوان های شما


گنجاندن گیاه سویا در رژیم غذایی بیماران مبتلا به پوکی استخوان پس از یائسگی توصیه می شود. مصرف این گیاه به دلیل داشتن مقادیر قابل توجهی ویتامین D و کلیسم به این گروه پیشنهاد می شود. به تازگی متخصصان و دانشمندان ایتالیایی با استفاده از گیاه سویا، دارویی تولید کردند که در درمان این نوع از پوکی استخوان موفق بوده است. در تحقیقی که روی زنان یائسه صورت گرفت، مشخص شد این دارو روی آنان تاثیری شبیه به داروهای هورمونی استروژنی داشته است. زنانی که از این دارو به مدت 2 ماه استفاده کردند در حد قابل ملاحظه ای با افزایش سطح مواد استخوانی روبه رو شدند.

پرچرب ها را فراموش کنید


اگرچه متخصصان بسیاری به مصرف لبنیات برای دریافت میزان طبیعی کلسیم توصیه می کنند اما باید توجه داشت مصرف لبنیات به ویژه ماست، خامه و شیر باید با کمترین میزان چربی باشد. زیرا مصرف خامه، پنیر و ماست پرچرب مانع از جذب کلسیم در بدن می شود بنابراین هنگام تهیه لبنیات دقت کنید از نوع کم چرب آن خریداری کنید. درضمن برای صرف وعده های شام و ناهار از غذاهای کم چرب یا فاقد چربی استفاده کنید زیرا وجود چربی غذا در کنار کلسیم موجب تولید ترکیبی نامحلول از کلسیم در بدن می شود این ترکیب غیرقابل جذب توسط بدن است، بنابراین کارایی لازم را در کنترل این بیماری نخواهد داشت.

عسل، پوکی را متوقف می کند


به افراد بالای 50 سال که با بیماری پوکی استخوان مواجه هستند پیشنهاد می شود، هر روز یک قاشق چای خوری عسل میل کنند. این کار موجب بالا رفتن میزان جذب کلسیم دریافتی آن ها به واسطه مواد غذایی یا قرص های مکمل می شود. نتایج تحقیقات نشان می دهد، استمرار در مصرف عسل موجب کاهش روند بیماری در مبتلایان به پوکی استخوان و همینطور موجب پیشگیری از ابتلا به این بیماری در بین میانسالان و کهنسالان می شود.

کاری از گروه محتوای سالم باش