سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

شپش موي سر و درمان سريع آن

5 چهار شنبه 13 آبان 1394
شپش سر نوعي حشره انگلي است كه برروي سر، مژه و ابروها يافت مي شود و روزانه چندين بار از خون انسان استفاده كرده .

نكته هاي مهم و كاربردي از شپش موي سر و درمان سريع آن

شپش موي سر چيست؟

شپش سر نوعي حشره انگلي است كه برروي سر، مژه و ابروها يافت مي شود و روزانه چندين بار از خون انسان استفاده كرده. اين حشره نمي تواند مدت زيادي بدون تماس با پوست بدن زنده بماند و فقط از طريق تماس مستقيم منتقل مي شود. 

بيشتر در كودكان خردسال و مهدكودك و در كودكان دوران ابتدايي شيوع دارد. اين بيماري با تماس نزديك سر و به اشتراك گذاشتن كلاه، شانه، روسري و سنجاق بين كودكان منتشر مي شود و وقتي كودك مبتلا شود بقيه افراد خانواده نيز در معرض خطر ابتلا قرار مي گيرند. هرچند شپش سر مشكلي خطرناك نيست، اما مي تواند باعث خارش شديد و غيرقابل تحمل شوند.

اصلي ترين راه ابتلا به شپش موي سر چيست؟

  • تماس مستقيم با لباس و رختخواب فرد مبتلا اصلي ترين  راه ابتلا است.
  • استفاده از كلاه و روسري فرد مبتلا

 چطور متوجه شپش در موي سر بشويم؟

  • خارش شديد و آزاردهنده سر
  • برجستگي هاي كوچك و قرمز برروي سر، گردن و شانه ها 
  • ذره هاي سفيد بسيار شبيه به شوره سر بر روي پايه ي موها كه به سختي كنده مي شوند

راه هاي درمان شپش موي سر

1. 125گرم نعناع را با 25 گرم ميوه سرو كوهي و 10 عدد ميخك و 10 عدد برگ عرعر را به مدت 20 دقيقه در سركه بجوشانيد و بعد از ولرم شدن از صافي رد كنيد و موهايتان را به ان آغشته سازيد و اجازه دهيد تا 1 ساعت بر روي موهايتان بماند و سپس موها را شانه بزنيد.

2. 30 ميلي ليتر سركه سيبرا با 15 ميلي ليتر روغن جوجويا و 10 قطره اسانس پونه و 10 قطره اسانس نيااولي و 15 قطره اسانس عرعر مخلوط كنيد و موهايتان را به دقت و كاملا آغشته به اين مخلوط كنيد و بعد از يك ساعت موي خود را شانه زده و بعد بشوييد.

3. سركه را گرم كرده و آن را روي سر خود بماليد. حوله يا كلاهي روي سر خود بگذاريد و 30 دقيقه صبر كنيد و بعد بشوييد و يا اينكه مخلوط روغن معدني و سركه را بر روي موهاي خود بماليد تا شپش ها از موهايتان جدا شوند. اين كار را ادامه دهيد تا به كلي شپش ها از موهايتان جدا شوند.

4. هرگز از شانه هاي پلاستيكي استفاده نكنيد و از شانه فلزي براي شانه زدن هر بخش از موي خود استفاده كنيد. بعد از اتمام شانه زدن، شانه استفاده شده را در آب صابون قرار دهيد و خوب آن را شستشو دهيد تا شپش هاي آن كشته شوند.

نكته: زماني كه شپش را درمان مي نماييد، همه لباس ها و ملحفه هاي خود را در آب داغ و به مراه پاك كننده ها بشوييد. اين كار نه تنها به فرآيند درمان كمك مي نمايد، بلكه جلوي انتقال شپش سربه سايرين را نيز مي گيرد.

 

منبع: نمناك