سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

شيوه ي صحيح شستن موها

5 شنبه 28 آذر 1394
حالت‌دهنده‌ها را ابتدا به ريشه موها بزنيد و سپس به سمت انتهاي آنها حركت كنيد. توجه كنيد به انتهاي موها (كه بسيار آسيب‌پذيرتر از ساير نقاط مو هستند) حالت دهنده بيشتري بزنيد. سپس به آرامي موها را با حالت‌دهنده‌ها و نرم‌كننده‌ها ماساژ دهيد.

به نظر مي‌رسد بهترين روش براي شستن موها بسيار ساده است؛ ابتدا موها را خيس مي‌كنيم، شامپو مي‌زنيم، با آب شستشو مي‌دهيم، به آنها نرم‌كننده مي‌زنيم، دوباره با آب مي‌شوييم، با حوله (و بعضي‌ها با سشوار) خشك مي‌كنيم، آنها را شانه كرده و حالت مي‌دهيم، درست است؟ خير درست نيست! يا شايد بهتر است بگوييم تا حدي درست نيست، زيرا شستن موها چند فوت كوزه‌گري ديگر نيز دارد كه در اينجا قصد داريم آنها را براي شما بازگو كنيم.

شانه كردن موها

ابتدا قبل از حمام كردن و خيس شدن موها، آنها را با دقت شانه كنيد، زيرا موهاي خيس بسيار حساس و آسيب‌پذيرند. شانه كردن موها در حالت خشك امكان آسيب رسيدن به آنها را بسيار كاهش مي‌دهد، زيرا در اين حالت موهاي گره خورده بسيار راحت‌تر از هم باز مي‌شوند، در حالي‌كه شانه زدن موها در حالت خيس آسيب فراواني به آنها وارد مي‌كند. گرماي زياد نيز براي موها مضر است، با وجود اينكه آب داغ همانند سشوار يا نور مستقيم خورشيد به موها آسيب نمي‌زند، اما ضررهاي خاص خود را دارد. براي پيشگيري از هرگونه آسيب جدي موهايتان را با آب گرم و تا حدي ولرم بشوييد. هيچ چيز لذت بخش‌تر و خوشايندتر از دوش گرفتن با آب داغ نيست، اما به شرطي كه موهايتان به طور مستقيم با آن تماس نداشته باشند.

شامپو كردن موها

قبل از شامپو كردن نوع موهايتان را كاملاً بشناسيد. به طور مثال اگر پوست سرتان چرب ولي خود موهايتان خشك است، از شامپو كردن مستقيم موها خودداري كنيد و به جاي آن ابتدا كف فراوان درست كنيد و شامپو را تنها به بخش چرب پوست بزنيد و سپس با آب شستشو دهيد. هنگام شستشو با آب، شامپو در طول موها و به سمت پايين حركت مي‌كند و همين ميزان براي زدودن هرگونه آلودگي از روي آنها كافيست.

استفاده صحيح از نرم‌كننده‌ها و حالت‌دهنده‌ها

حالت‌دهنده‌ها را ابتدا به ريشه موها بزنيد و سپس به سمت انتهاي آنها حركت كنيد. توجه كنيد به انتهاي موها (كه بسيار آسيب‌پذيرتر از ساير نقاط مو هستند) حالت دهنده بيشتري بزنيد. سپس به آرامي موها را با حالت‌دهنده‌ها و نرم‌كننده‌ها ماساژ دهيد.

در صورتي كه داراي پوست سر چرب هستيد، مقدار كمي از حالت دهنده را روي پوست سر بزنيد. پس از ماساژ دادن يك تا سه دقيقه صبر كنيد و سپس با آب شستشو دهيد. اگر دوست داريد موهايتان درخشان‌تر از هميشه به نظر برسند آنها را با آب سرد شستشو دهيد، زيرا آب سرد باعث مي‌شود تا كوتيكول‌هاي مو (پوشش لايه‌لايه خارجي مو) كاملاً صاف و لطيف بمانند. در نتيجه موها درخشان‌تر به نظر مي‌رسند.

اگر از نرم‌كننده‌ها و حالت دهنده‌هايي استفاده مي‌كنيد كه روي برچسب آن نوشته شده است براي پخش شدن بهتر محصول بايد موهايتان را هنگام مصرف شانه كنيد، دقت كنيد شانه زدن را از انتهاي موها شروع كنيد. موهاي خيس زود كشيده مي‌شوند، بنابراين زودتر به هم گره خورده و آسيب مي‌بينند. برس‌ها حتي در شرايط عادي نيز به موها آسيب وارد مي‌كنند، در نتيجه توصيه مي‌شود تحت هيچ شرايطي از برس براي شانه زدن موهاي خيس استفاده نكنيد.

خشك كردن موها

خب نوبتي هم كه باشد، نوبت خشك كردن موهاست، بعضي از افرادي كه داراي موهاي بلند هستند عادت دارند پس از شستن موها، آنها را بچلانند تا زودتر خشك شوند. بايد خدمت اين دسته از دوستان عرض كنيم موها رخت و لباس نيستند كه نياز به چلاندن داشته باشند و اگر بدانند با اين كار چه بلايي سر موهاي خود مي‌آورند ديگر هرگز اين كار را تكرار نخواهند كرد. چلاندن موها باعث كشيده شدن بيش از حد آنها، ضعيف شدن و به اصطلاح شكستن آنها مي‌شود. توصيه مي‌شود به جاي اين كار موها را با انگشتان دست (از طرف ريشه مو) گرفته و به آرامي تكان دهيد و در همين حالت دست را به سمت انتهاي موها حركت دهيد تا به اين ترتيب آب موها گرفته شود.

از حوله براي ماساژ دادن شديد موها و براي خشك كردن آنها استفاده نكنيد، زيرا اين كار باعث گره خوردن موها و حتي كنده شدن آنها مي‌شود. به جاي اين كار، حوله را دور سر بپيچيد و به آرامي روي موها فشار دهيد، با اين كار موها زودتر خشك مي‌شوند.

همان‌طور كه قبلاً ذكر شد گرما آسيب زيادي به موها وارد مي‌كند، بنابراين استفاده از سشوار براي خشك كردن موها به هيچ وجه توصيه نمي‌شود. اما اگر همچنان مي‌خواهيد از سشوار استفاده كنيد حداقل سعي كنيد در استفاده از آن زياده‌روي نكنيد و آن را خيلي نزديك موهايتان نگيريد. فرقي نمي‌كند از چه روشي براي خشك كردن موها استفاده مي‌كنيد و تا چه حد در استفاده از سشوار دقت مي‌كنيد، در هر صورت سشوار و گرماي حاصل از آن به موها آسيب مي‌رساند.

زياده‌روي نكنيد

نيازي نيست تا هر روز موهايتان را بشوييد، شستن بيش از حد موها با شامپو باعث مي‌شود تا چربي‌هايي كه براي سلامت موها مفيدند از روي آنها پاك شوند. گاهي تنها شستشوي موها با آب خالي يا نرم‌كننده و حالت‌دهنده‌ها كافي است. همچنين مي‌توانيد مقدار كمي شامپو را در يك بطري كوچك آب گرم حل كنيد و سپس آن را به آرامي روي پوست سرتان بزنيد.

بشنو از شامپو

شستن موها با شامپو از اوايل قرن بيستم رواج پيدا كرد، دليل اين امر افزايش آلودگي هوا به دليل گسترش كارخانه‌ها و ساير صنايع است.

تا قرن‌ها شستن موها تنها در مواقع ضروري انجام مي‌شد و در برنامه روزانه، هفتگي و حتي ساليانه انسان‌ها قرار نمي‌گرفت. حتي در قرون وسطي شستن موها با آب امري ناپسند و مضر براي سلامت محسوب مي‌شد. بنابراين نشستن موها با آب و شامپو به مدت يك يا دو روز در مقايسه با استانداردهاي قرن‌هاي گذشته نه تنها اشكالي ندارد بلكه نوعي وسواس به شمار مي‌رود.

 

منبع: سلامت نيوز