سالم باشیم

سلامت ناخن

خانه/سلامت ناخن

شيوه هاي مقابله با قارچ ناخن

5 دوشنبه 20 مهر 1394
قارچ‌ها موجودات فرصت‌طلبي هستند و در تمام مكان‌ها به‌خصوص مكان‌هاي گرم و مرطوب مانند كف سالن‌هاي ورزشي، رختكن، داخل كفش و جوراب و حتي در كف آشپزخانه يافت مي‌شوند.

قارچ‌ها موجودات فرصت‌طلبي هستند و در تمام مكان‌ها به‌خصوص مكان‌هاي گرم و مرطوب مانند كف سالن‌هاي ورزشي، رختكن، داخل كفش و جوراب و حتي در كف آشپزخانه يافت مي‌شوند. هيچ كس دوست ندارد روي پوست بدنش به ويژه پاها و لاي انگشتانش قارچي پيدا شود. قارچ ناخن كه نوعي بيماري است هنگامي اتفاق مي‌افتد كه قارچ در بستر يك يا تعدادي از ناخن‌ها ريشه كند. در اين مقاله عوامل به‌وجود آورنده قارچ ناخن را بررسي كرده و سه راه مقابله با آن را معرفي مي‌كنيم.

دلايل ابتلا به قارچ ناخن

علت عمده به وجود ‌آمدن قارچ ناخن، قارچ درماتوفيت است ‌اما مخمر و كپك نيز مي‌توانند عامل اين بيماري باشند. قارچ از طريق بريدگي‌هاي نامرئي يا جدايي ناخن از بستر آن، به بستر ناخن هجوم مي‌آورد. البته گرما و رطوبت دائمي شرايط آسان‌تري را براي شيوع قارچ ناخن فراهم مي‌كند. شست پا بيشتر اوقات در محيط تنگ، محدود و مرطوب جوراب و كفش قرار دارد كه در آن محل گردش خون كمتر است؛ بنابراين اين قسمت پا از ناخن‌هاي دست آسيب‌پذيرتر هستند.

شرايطي كه به وجود‌ آمدن قارچ را تسهيل مي‌كنند

شرايط مرطوب و نمداري كه قارچ ناخن را به وجود مي‌آورند مي‌تواند ناشي از عرق كردن شديد، كار كردن در محيط‌هاي مرطوب و نمدار يا ورزش با پاي برهنه باشد. بنابراين از پا برهنه راه رفتن در محيط استخر، محيط رختكن و دوش‌هاي مشترك حمام اجتناب كنيد؛ به‌خصوص اگر در نواحي اطراف ناخن‌هايتان بريدگي، خراش، عرق‌سوز يا پاره شدگي وجود دارد. 

از كفش‌هايي استفاده كنيد كه فضاي كافي براي عبور و مرور هوا را دارند و مانع انباشته شدن رطوبت در پا مي‌شوند. كفش‌ها و جوراب‌هاي تنگ به عرق كردن پا و به وجود‌ آمدن محيط نمدار و مرطوبي كه بستر قارچ‌ها ‌خواهد شد كمك مي‌كنند. بيماري‌هاي خاصي مانند ديابت، بيماري با سيستم ايمني ضعيف و همچنين پسوريازيس مي‌توانند احتمال به وجود ‌آمدن قارچ ناخن را بالا ببرند.

 درمان‌هاي خانگي براي قارچ ناخن

  • سركه سيب، محلول خوبي براي فرو بردن پا در آن به منظور از بين بردن قارچ ناخن‌هاي پا به شمار مي‌رود. چون اسيد موجود در سركه سيب باعث مرگ قارچ مي‌شود. درمان‌هاي خانگي يك قسمت سركه و دو قسمت آب را پيشنهاد مي‌كنند. اگر پوستتان قرمز يا ملتهب شد اين كار را ادامه ندهيد.
  • چاي و روغن زيتون مي‌توانند به درمان قارچ ناخن كمك كنند. چاي داراي مواد ضدباكتري طبيعي است كه به مشكل قارچ ناخن كمك مي‌كنند و روغن زيتون نيز از شكستگي و افتادن ناخن عفوني شده جلوگيري مي‌كند. اضافه كردن مواد پروبيوتيكي به رژيم غذايي مي‌تواند به عنوان علاج قارچ ناخن مورد توجه قرار گيرد. ماست پروبيوتيك و كفير منابع خوبي براي درمان اين گونه قارچ‌ها هستند. استفاده از مواد غذايي «سفيدرنگ» مانند شكر، آرد سفيد و كربوهيدرات‌هاي تصفيه شده را كاهش دهيد. حواستان به مصرف لبنيات باشد.
  • از جوراب‌هاي نخي استفاده كنيد. نخ موجود در جوراب به پاي شما مجال نفس كشيدن مي‌دهد و رطوبت كفش را كاهش مي‌دهد. خانم‌ها هم سعي كنند ناخن‌هايشان را در يك خط مستقيم بچينند و از لاك ناخن استفاده نكنند؛ زيرا لاك رطوبت را بين ناخن و بستر ناخن نگه مي‌دارد.

 

منبع: تبيان