سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

شوره سر، از دلايل تا درمان

5 دوشنبه 7 دي 1394
پوست سر براي بازسازي پوست جديد لايه هاي قديمي را از خود جدا مي كند تا لايه جديدي را جايگزين كند. زماني كه اين حالت غير طبيعي شود، شوره در بين موها ظاهر مي شود.

شوره سر(درماتيت شوره اي)

پوست سر براي بازسازي پوست جديد لايه هاي قديمي را از خود جدا مي كند تا لايه جديدي را جايگزين كند. زماني كه اين حالت غير طبيعي شود، شوره در بين موها ظاهر مي شود.

علايم شوره سر:

شوره سر يا سبوره با پوسته ريزي پوست سر مشخص مي شود كه همراه با خارش و گاهي اوقات همراه با قرمزي مي باشد. شدت شوره سر در افراد مبتلا به آن متفاوت بوده و ممكن است بسيار خفيف يا شديد باشد.

دلايل شوره سر:

پوست سر به طور طبيعي در اثر لايه لايه شدن طبقه شاخي آن، لايه هاي شاخي قديمي را از دست داده و لايه هاي جديد جايگزين مي گردند، اين عمل آهنگ و ريتم طبيعي و مشخصي دارد. اگر آهنگ و سرعت ريزش پوسته هاي طبقه شاخي مو از حالت طبيعي خارج شده و تشديد و تسريع شود، حالتي به نام شوره سر ايجاد مي گردد. شوره سر به دلايل مختلفي از قبيل تغذيه نادرست، هيجان و نگراني، هواي گرم و مرطوب يا سرد و خشك، پوست چرب، تعريق زياد، عدم تعادل هورمون ها به خصوص آندروژن ها، مصرف بي رويه مواد آرايشي مو و عدم رعايت نظافت مو ظاهر مي شود. هم چنين شوره علت ميكروارگانيسمي و نيز قارچي داشته و هم چنين عوامل ذكر شده در بالا، در ايجاد شوره سر مؤثرند.

درمان شوره سر:

برس زدن مرتب موها در درمان شوره سر اهميت زيادي دارد. زيرا سبب مي شود كه جريان خون سريع تر شود و سلول ها تغذيه شوند. هرشب پيش از رفتن به رختخواب با يك برس مويي، موهاي خود را از جهات مختلف برس بزنيد، به طوري كه در حدود صدبار برس روي سرتان حركت كند و در تمام نقاط خون را به جريان بيندازد. شانه كردن مرتب موها به ويژه در هواي آزاد و تميز تاثير بسياري در درمان شوره سر دارد. زيرا اين كار موجب افزايش جريان خون و سلول هاي بافت پوست سر مي شود.

روزانه يك بار سر خود را به خوبي شامپو كنيد. طريقه شستن سر با شامپو اهميت بيشتري از نوع شامپو دارد. هنگام شامپو كردن، پوسته ها را با ناخن هايتان سست كنيد و سرتان را حداقل پنج دقيقه مالش دهيد. براي تميز كردن موها، از شامپوي متناسب با جنس موهايتان استفاده كنيد. مي توانيد به اين شامپو برحسب نوع موها مقداري مواد تقويت كننده گياهي يا حيواني بيفزاييد.

رژيم غذايي مناسبي داشته باشيد. به گفته بعضي متخصصين علل اصلي شوره سر بر اثر بدغذايي است. درصورتي كه شوره سر در اثر بدغذايي باشد رژيم غذايي مناسب براي آن توصيه مي شود. پرهيز از خوردن چربي هاي حيواني، پرهيز از زياده روي در مصرف شيريني ها، شكلات، آجيل، غذاهاي سرخ شده و پر ادويه سلامت موها باز مي گرداند. براي كساني كه با مشكل شوره سر روبه رو هستند، خوردن سبزي ها، ميوه ها و مواد پروتئين دار به مقدار فراوان تجويز مي شود. غذاهايي كه ويتامين هاي آ، اي، ب و پروتئين به حدكافي دارند، از شوره سر جلوگيري مي كنند.

براي رفع شوره مختصر سر مي توانيد از شامپوهاي طبي ضدشوره از جمله سلنيوم سولفيد، كتوكونازول، پيريتنيوم زينك و انواع شامپوهاي پلي تار و شامپوهاي آنتي سپتيك مانند شامپو ستاولن و نيز لوسيون هاي نرم كننده پوست استفاده كنيد. براي ماليدن دارو روي پوست سر، موها را در قسمت كوچكي از سر هم باز كنيد و پماد يا لوسيون را به خوبي روي پوست سر بماليد. اين كار را در ساير نقاط مورد نظر تكرار كنيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گنجينه سبز درمان 3/ مهندس ميترا قاسمي/ ناشر: مرنديز/ ص 135