سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

شروع تغذيه جامد كودك

5 چهار شنبه 9 دي 1394
غذاي جامد را بايد به تدريج به كودك داد و اولين غذاهاي جامدي كه به كودك مي‌دهيد، فقط جنبه‌ي تمريني دارند. او براي رشد به انرژي زيادي نياز دارد كه نمي‌تواند آن را فقط از غذاي جامد بگيرد، بنابراين دست كم تا 12 ماهگي شير دهي به عنوان مهمترين عامل تغذيه باقي خواهد ماند.

تغذيه با غذاي جامد: دادن غذاي جامد به معناي از شير گرفتن كودك نيست. فكر خوبي است، شير دادن را هم‌چنان ادامه دهيد تا مطمئن شويد كه كودك از رژيم غذايي خوب و متعادلي استفاده مي‌كند. كودك هنوز به شير شما يا شير خشك به عنوان تغذيه اصلي خود نياز دارد تا دست كم سنّش به 12 ماه برسد.

شروع تغذيه با غذاي جامد: غذاي جامد را بايد به تدريج به كودك داد و اولين غذاهاي جامدي كه به كودك مي‌دهيد، فقط جنبه‌ي تمريني دارند. او براي رشد به انرژي زيادي نياز دارد كه نمي‌تواند آن را فقط از غذاي جامد بگيرد، بنابراين دست كم تا 12 ماهگي شير دهي به عنوان مهمترين عامل تغذيه باقي خواهد ماند.

در گذشته، دادن غذاي جامد به كودكان را زود شروع مي‌كردند. اما تحقيقات نشان مي‌دهند كه سيستم گوارش كودكان تا قبل از شش ماهگي قادر به هضم غذايي غير از شير نيست و اگر زودتر از اين سن به آن‌ها غذاي جامد بدهيد، شير كمتري مي‌خورند. احتمال بروز اگزما، بيماري‌هاي تنفسي و چاق شدن بيش از حد وجود دارد.

در مورد كودكان شير خشكي تحقيقات كمتري به عمل آمده است، ولي به دلايل عديده نبايد زودتر از 17 هفتگي دادن غذاهاي جامد را شروع كرد.

در هر حال نكته‌ي مهم اين است كه به اشارات خود كودك توجه كنيد تا ببينيد آيا براي شروع خوردن غذاي جامد آماده هست يا نه.

در اين مورد مي‌توانيد به نكات زير توجه كنيد:

اشياء كوچك را بر مي‌دارد و آن‌ها را در دهان مي‌گذارد.

مي‌نشيند و سر خود را محكم بالا مي‌گيرد.

موقعي كه چيزي مي‌خوريد با علاقه‌ي زياد نگاهتان مي‌كند.

كمي بعد از شير خوردن گرسنه به نظر مي‌رسد.

اگر فكر مي‌كنيد كه كودك شما واقعاً آماده‌ي خوردن غذاهاي جامد است، مي‌توانيد به اندازه يك قاشق چاي خوري يا در همين حد، بعد از خوردن شير به او غذاي رقيق و مناسبي بدهيد. غذاهاي مناسبي هستند كه مي‌توانيد قبل از همه امتحان كنيد: سبزيجات يا ميوه پوره شده، غلّات، (غير از گندم). مثل برنج مخلوط با شير دوشيده شده يا آب، بدون اضافه كردن شكر يا نمك. اگر در خانواده‌ي شما سابقه‌ي آلرژي وجود دارد، بهترين كار اين است كه هر غذاي جديد را در زمان جداگانه و با چند روز فاصله به كودك بدهيد. به اين ترتيب اگر نوزاد به ماده‌اي حساسيت داشته باشد، مي‌توانيد خيلي زود تشخيص بدهيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب دايره المعارف گياه درماني ايران، مسائل جنسي، زناشويي و ازدواج/ احمد حاجي شريفي/ ناشر: حافظ نوين/ ص697