سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

شايعترين مشكلات قاعدگي كدامند؟

5 پنج شنبه 25 شهريور 1395
زنان ممكن است مشكلات مختلفي با دوره هاي قاعدگي خود داشته باشند كه در اين قسمت برخي از شايعترين آن ها و راه كارهاي درماني مناسب را به شما معرفي مي كنيم

دستگاه تناسلي يا توليد مثل زنان در ناحيه لگن قرار داشته و به دو قسمت داخلي و خارجي تقسيم مي شود. قسمت خارجي همان منطقه قابل رؤيت از خارج بوده و از بخش هاي مختلفي تشكيل شده است. دستگاه تناسلي داخلي، شامل واژن، رحم و تخمدان مي باشد. يكي از ويژگي هاي مشخص زنان بالغ، تغييرات دوره اي در دستگاه توليدمثل است كه به آن دوره يا سيكل قاعدگي يا عادت ماهيانه گفته مي شود.

عادت ماهيانه همان خون ريزي ماهانه از رحم بانوان است. به نام هاي ديگري مانند قاعدگي، منس و پريود هم خوانده مي شود.

 

معروف ترين مشكلات قاعدگي:

زنان ممكن است مشكلات مختلفي با دوره هاي قاعدگي خود داشته باشند كه در اين قسمت برخي از شايعترين آن ها و راه كارهاي درماني مناسب را به شما معرفي مي كنيم:

سندرم قبل از قاعدگي:

بسياري از زنان قبل از خونريزي قاعدكي و يا در شروع آن دچار تغييرات و مشكلات جسمي و روحي و رواني متعددي مي شوند كه سندرم قبل از قاعدگي ناميده مي شود. اين علايم بسيار متنوع هستند، به همين علت هر خانم مبتلا به سندرم قبل از قاعدگي ممكن است علايم خاص خود را داشته باشد.

 

علايم سندرم قبل از قاعدگي:

بيش از 150 علامت و شكايت به سندرم قبل از قاعدگي نسبت داده شده است، ولي فقط تعدادي از آن ها شيوع بيشتري دارند. از مهم ترين علايم مرتبط مي توان به كسالت، خستگي، زودرنجي، عصبانيت ناگهاني و احساس خارج از كنترل بودن اشاره كرد. علايم ديگر شامل ميگرن يا انواع سردرد، مشكلات سينوسي، ورم، آكنه، احساس اجبار براي غذاخوردن، ويار به خوردن شيريني يا غذاهاي پرنمك و شور، درد مفاصل، تورم و حساسيت پستان ها، احساس بي عرضگي، كمر درد، مشكلات چشمي، افزايش وزن، اختلالات روده اي، غش و ضعف، عدم تمركز، بدگماني، گريه و خشونت مي باشد.

نكته قابل توجه اين كه در تمامي موارد علايم سندرم قبل از قاعدگي منفي نيست. حتي در مطالعه اي ديده شده در بيش از نيمي از زنان حداقل يك علامت مثبت نظير افزايش ميل جنسي، احساس انرژي و شادابي بيشتر، افزايش قدرت خلاقيت و انجام فعاليت بيشتر نيز وجود دارد.

 

دلايل بروز سندرم قبل از قاعدگي:

هنوز مكانيسم دقيق اين تغييرات به درستي شناخته نشده است. بدون شك اين علايم به علت تغييرات هورموني در سيكل ماهانه ايجاد مي شود، ولي علت دقيق مشكلات قبل از قاعدگي و چگونگي درمان آن به درستي معلوم نيست. برخي متخصصين بر اين عقيده اند كه اين ناراحتي ها مستقيما با احتباس مايع و تورم بعضي از بافت هاي بدن ارتباط دارد. در مورد بسياري از افراد اين مشكلات دليل مشخصي ندارد. اما پس از تولد فرزند، بستن لوله هاي رحم، برداشتن رحم، شروع ويا قطع مصرف قرص هاي ضد بارداري يا درپي استرس اين حالت افزايش يابد. سندرم قبل از قاعدگي تاحدي جنبه ارثي داشته و هم چنين ممكن است با بالا رفتن سن شدت آن بيشتر شود.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص:201