سالم باشیم

سيب زميني هاي تنوري، پر شده با مواد پر ادويه

5 پنج شنبه 18 شهريور 1395
سيب زميني ها را روي سيني مخصوص فر بگذاريد و اجازه دهيد كه مغزپخت شوند. سپس آن را بيرون بياوريد و بگذاريد كه به مدت 10دقيقه خنك شود.

مواد لازم:

سيب زميني                   4عدد

روغن زيتون                     1قاشق غذاخوري

كنسرو نخود بدون آب       400 گرم

پودر زيره سبز                 1قاشق چايخوري

پودر تخم گشنيز               1قاشق چايخوري

گشنيز تازه خرد شده         4قاشق غذاخوري

ماست كم چرب               1ليوان سرخالي

نمك و فلفل                     به مقدار لازم

روش تهيه:

1- فر را از قبل تا 200 درجه سانتي گراد يا 400 درجه فارنهايت يا درجه 6اجاق گاز گرم كنيد. سيب زميني ها را بشوييد آن را خشك كنيد. با يك چنگال دور تا دور سيب زميني ها را سوراخ سوراخ كنيد و با يك قلم مو روي آن ها را روغن زيتون بماليد، نمك و فلفل بزنيد.

2- سيب زميني ها را روي سيني مخصوص فر بگذاريد و اجازه دهيد كه مغزپخت شوند. سپس آن را بيرون بياوريد و بگذاريد كه به مدت 10دقيقه خنك شود.

3- در اين مرحله نخود را با يك چنگال و يا وسيله ديگري له كنيد. ادويه ها و نيم از گشنيز را با نخود له شده مخلوط كنيد. در آن را بسته و كنار بگذاريد.

4- سيب زميني هاي تنوري شده را نصف كنيد و با قاشق گوشت داخل سيب زميني ها را بيرون بياوريد (به طوري كه كمي از لبه سيب زميني بماند) و درون يك كاسه قرار دهيد. در اين مرحله پوست سيب زميني ها به شكل يك كاسه كوچك تو گود در مي آيند.

گوشت هاي سيب زميني بيرون آورده شده را له كنيد تا نرم شوند . با نخ.ود مخلوط كنيد. مجددا آن ها را در فر قرار دهيد تا به مدت 10 تا 15 دقيقه بپزند و گرم شوند. غذا را با باقي مانده گشنيز تزيين و همراه با سالاد تازه سرو كنيد.

نكته:

براي تهيه نوع حتي كم چرب تر اين غذا، سيب زميني ها را بي آنكه در ابتدا چرب شوند تنوري كنيد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب غذاهاي كم چرب جلد2/ كاترين هاوكينز/ مترجم: شايسته محتشمي/ ناشر: مبلغان/ ص: 34