سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

سندرم تخمدان پركيست و درمان آن

5 شنبه 12 دي 1394
سندرم تخمدان پركيست وضعيتي است كه تخمدان هاي زنان و در برخي موارد غده هاي فوق كليه بيش از اندازه ي عادي هورمون هاي آندروژن توليد مي كنند.

سندرم تخمدان پركيست وضعيتي است كه تخمدان هاي زنان و در برخي موارد غده هاي فوق كليه بيش از اندازه ي عادي هورمون هاي آندروژن توليد مي كنند. مقدار بالاي اين هورمون ها باعث مي شود تخمدان ها تخمك هاي كمتري توليد كنند و حتي ممكن است اصلا هيچ تخمكي آزاد نكنند و كيسه هايي پر از مايع به نام كيست درون تخمدان ها پديد مي آيد. اين بيماري تاحدي جنبه ارثي دارد.

رژيم غذايي در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلي كيستيك

در رژيم غذايي خود غلات و دانه هاي كامل و سبوس دار را بيش تر بگنجانيد و مصرف محصولات فرآوري شده و پخته مثل انواع شيريني و ماكاروني را محدود كنيد.

مصرف ميوه و سبزيجات را در رژيم غذايي افزايش دهيد.

مصرف گياهان حاوي استروژن هاي گياهي نظير سويا، سبزيجات داراي برگ سبز، تخم كتان، مارچوبه، چغندر، فلفل دلمه، انواع كلم، هويچ، كاهو و پياز و ... را افزايش دهيد.

درمان:

تحت نظر پزشك از داروهاي مختلف مانند داروهاي ضد ديابت (متفورمين) استفاده كنيد.

گياهان مؤثر بر سندرم تخمدان پركيست

گياهان مورد استفاده؛ رازيانه، دوقسمت و نبات، يك قسمت

روش تهيه و مقدارمصرف: رازيانه و نبات را به نسبت داده شده مخلوط كرده و بكوبيد. هر هشت ساعت يك قاشق چاي خوري از آن را مصرف كنيد. در صورتي كه تمايل به مصرف نبات نداشته باشيد مي توانيد رازيانه كوبيده شده را به تنهايي استفاده كنيد و در اين صورت در هشت ساعت بايد نصف قاشق چاي خوري رازيانه استفاده كنيد. مدت زمان مصرف حداقل سه ماه متوالي مي باشد.

گياه مورد استفاده؛ شبدر قرمز

روش تهيه و مقدار مصرف: يك قاشق مرباخوري شبدر قرمز كوبيده شده را در يك فنجان به مدت ده دقيقه دم كنيد. سپس آن را صاف كرده و مصرف كنيد. ميزان مصرف سه فنجان در هر شبانه روز و حداقل سه ماه متوالي مي باشد. در بارداري مصرف نسخه را قطع كنيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گنجينه سبز درمان 1/ مهندس ميترا قاسمي/ ناشر: مرنديز/ ص 51