سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

سلامت مو با مراقبت خوب

5 پنج شنبه 16 مهر 1394
براي داشتن موهاي سالم ، زيبا و پرپشت لازم است كه پوست سر و موي خود را تقويت كنيد.

نگهداري و سلامت مو به عوامل متعددي بستگي دارد كه به آنها اشاره مي كنيم:

تقويت مو

براي داشتن موهاي سالم ، زيبا و پرپشت لازم است كه پوست سر و موي خود را تقويت كنيد. شما علاوه بر ويتامينه كردن سطح مو و سر بايد با خوردن برخي از مواد كه قبلا ذكر شد مو ها را تقويت كنيد.

برس كشيدن

بهترين نوع برس و شانه، آنهايي هستند كه موهاي زبر نايلوني يا ابريشمي و يا چوبي و در شانه ها دانه هاي ريز و درشت باهم داشته باشند. رس كشيدن روزانه مو به تغذيه بهتر مو كمك كرده و سريع تر خون را در زير چوست به جريان مي كشد و به تقويت و سلبامت مو ها كمك مي كند. هر بار كه برس ميكشيد با حوصله و با آهستگي برس را روي مو بكشيدو از عجله كردن و گره انداختن خود داري كنيد. موي طبيعي و رنگ نشده را روزي مي توان دوبار برس زد ولي موهاي رنگ شده بايد كم برس زده شوند . موهاي خيس هم از موهاي خشك حساس ترند. بنابراين موها را بعد از اينكه شستيد هرگر برس نزنيد چون امكان شكستگي موها زياد است.

خشك كردن مو

بهترين روش خشك كردن مو انجام اين كار در محل آزاد است. حد الامكان كم تر از وسايل مصنوعي و حرارتي استفاده كنيد. موهاي ما نياز به ساتراحت دارند پس براي مدتي سشوار كشيدن را متوقف كنيد و مصرف موادي چون تافت را محدود كنيد و به جاي آنها از واكس تقويتي مو براي چرب كردن و شكل دهي به موها شفافيت خاصي به آنها مي دهند.

مراقبت قبل و بعد از رنگ آميزي

رنگ آميزي صرفا به مويي لطمه ميزند كه قبلا دچار ضايعاتي شده و يا بسيار شكننده است و اي نكته در رابطه موي سالم و قوي و مويي كه پيوسته مورد مراقبت قرار مي گيرد صادق نيست. بهتر است دو يا سه روز قبل از رنگ يا مش موهاي خود را نشوييد. زيرا چربي طبيعي پوست سر از بروز هر گونه تحريكي در اين عضو حساس جلوگيري به عمل مي آورد. پس از رنگ آميزي مو در حفظ رنگدانه ها جذب شده كوشا باشيد. به اين معني كه تابش نور آفتاب و آلودگي محيط موجب سست شدن و شكننده شدن تار مو و كدر شدن آن مي شوند.

نوشيدن آب

نوشيدن آب به مقدار زياد حداقل روزي 8 ليوان مي اوند عامل موثري يزاي سلامت و زيبايي مو و پوست باشد .

رژيم غذايي مناسب

همانطور كه اشاره شد مصرف مواد غذايي تاثير بسزايي در رشد مو سلامت پوست و در كل سلامت عمومي بدن دارند. اما نبايد با پرخوري و يا عادات بد غذايي يكي دانست . مصرف انواع غلات سبوس دار و همچنين مصرف لبنيات تازه از جمله شير، ماست سيرين و كم چرب ، بستني و انواع سبزيجات توصيه مي شود.

نگهداري از مژه ه و ابروها

بعد از هر حمام بهتر است موهاي ابرو را با كمي روغن زيتون چرب كنيم. از مداد ابرو تا جايي كه امكان دارد كمتر استفاده كنيد چون يكي از علل ريزش موي ابرو مداد ابرو است. براي رشد موي ابرو بهتر است سه قطره آب سير با مقداري كمي روغن زيتون مخلوط كرده و به مدت چهل روز در يك ساعت مشخص از شبانه روز به مدت بيست تا سي دقيقه روي ابرو بماليد.

قطره رز ماري كه در داروخانه ها پيدا مي شود براي رشد و تقويت موهاي ابرو موثر است. به جاي استفاده از از مداد ابرو و تاتو مي توانيد از سرمه طبيعي بادام سوخته و گردو استفاده كنيد. استفاده از سرمه در دين اسلام توصيه شده است. بهتر است هر شب قبل از خواب چشم ها با شامپوي بچه خوب شستشو داده شوند.

 

منبع: دكتر سلام