سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

سشوار براي مو و مغز چه مضراتي دارد؟

5 يکشنبه 22 آذر 1394
بسياري از افراد فكر مي‌كنند باد سرد سشوار مشكلي ايجاد نمي‌كند اما باد سرد سشوار هم باعث ايجاد الكتريسيته در مو مي‌شود و عامل خشكي مو است.

سشواري انتخاب كنيد كه دكمه تنظيم دما و وات داشته باشد تا بنا به نيازتان شدت دستگاه را كم يا زياد كنيد. برخي از انواع سشوار داراي حسگر هستند و وقتي مو داغ مي‌شود، خود به خود خاموش مي‌شوند. اين نوع براي كساني كه مرتب مجبورند از سشوار استفاده كنند، انتخاب بهتري است و آسيب كمتري به مو مي‌رساند. فروشندگان به افرادي كه الكتريسيته ساكن در مو دارند استفاده از سشوارهاي UV (فرابنفش) را توصيه مي‌كنند اما در كل UV براي مو چندان مناسب نيست و حتي توصيه شده آقايان از محصولاتي كه SPF دارد و اجازه نمي‌دهد نور خورشيد به مو آسيب برساند، استفاده كنند. براي كساني كه موهايشان الكتريسيته ساكن دارد، به جاي استفاده از سشوارهاي UV (فرابنفش)، استفاده از سرم‌ها و اسپري‌هاي مخصوص ضد زبري مو توصيه مي‌شود. كيفيت پايين سشوار يا انتخاب نادرست شدت و ميزان حرارت آن، حتي در دست گرفتن اشتباه سشوار مي‌تواند باعث از بين رفتن موهايي شود كه سست و آسيب‌ديده هستند.

باد سرد سشوار هم مضر است

بسياري از افراد فكر مي‌كنند باد سرد سشوار مشكلي ايجاد نمي‌كند اما باد سرد سشوار هم باعث ايجاد الكتريسيته در مو مي‌شود و عامل خشكي مواست. اگر شدت باد سشوار زياد باشد، تفاوتي نمي‌كند كه با باد سرد سشوار بكشيد يا از دماي گرم سشوار استفاده كنيد. به هر حال مو را شكننده مي‌كند. در صورتي كه از شدت پايين همراه با باد سرد استفاده كنيد، ميزان آسيب تا حدي كمتر است اما حتي در اين شرايط نيز در اثر استفاده مكرر، مو آسيب مي‌بيند. شايد بهترين راه اين است كه حداقل براي خشك كردن روزانه مو از سشوار استفاده نكنيد و حوله‌هاي ميكروفيبر كه قدرت خشك‌كنندگي بالاتري دارند، به كار بريد و هر از گاهي براي حالت دادن به مو سشوار بكشيد.

سشوار هم براي مو ضرر دارد، هم براي مغز

امواج الكترومغناطيسي كه از ضعيف‌ ترين سشوارها هم ساطع مي‌شود، ۳۰۰ برابر امواجي است كه از گوشي‌هاي تلفن همراه ارسال مي‌شود پس سشوار غير از ضرري كه براي مو دارد، براي مغز هم مي‌تواند مضر باشد. به همين دليل مخصوصاً براي كودكان براي خشك كردن مو تا جاي ممكن از سشوار استفاده نكنيد. كودكان موهاي ضعيف و ظريفي دارند و چون ميزان مراقبت آنها از موهايشان به مراتب كمتر است، آسيب بيشتري مي‌بيند و در برابر باد داغ سشوار سست‌ تر است. سعي كنيد ساعاتي از روز بچه‌ها را حمام ببريد كه در خانه هستند. بعد نم موها را با حوله بگيريد و اجازه دهيد موها در هواي آزاد خشك شوند. اگر براي بيرون رفتن عجله داريد، از حمام كردن كودك يا لااقل از شستن موهاي او صرف‌ نظر كنيد.

10 فرمان سشوار

۱. قبل از استفاده از سشوار ابتدا موها را با حوله خشك كنيد.

۲. مجددا با همان حوله نم مو را از ريشه به سمت پايين بگيريد و اجازه بدهيد موها چند دقيقه‌اي لاي حوله پيچيده بماند تا رطوبت آن گرفته شود. هر چه مو هنگام خشك كردن با سشوار نم بيشتري داشته باشد، احتمال صدمه ديدن آن بيشتر است به همين دليل قبل از كار با سشوار، مو را تا جاي ممكن خشك كنيد.

۳. هرگز روي موي نم دار اتوي مو يا سشوار داغ نگيريد زيرا باعث صدمه ديدن آن مي‌شود.

۴. بهتر است قبل از خشك شدن كامل مو، سشوار كشيدن را متوقف كنيد. نگذاريد هنگام سشوار كشيدن موها كاملاً خشك شود چون موها به مقداري رطوبت نياز دارد.

۵. يكي از اشتباه‌هايي كه بسياري از آرايشگران مرتكب آن مي‌شوند، نزديك بردن بيش از حد سشوار و چسباندن آن به مو براي حالت دادن بيشتر به آن است.

۶. سشوار بايد ۱۲ تا ۳۰ سانتي‌متر از مو فاصله داشته باشد و هر دسته مو بيش از چند ثانيه در معرض باد گرم قرار نگيرد و مرتب جاي سشوار عوض شود.

۷. اگر مرتب از سشواراستفاده مي‌كنيد، ماسك مو را فراموش نكنيد.

۸. براي پيشگيري از آسيب موهاي آسيب‌ديده تقويت آنها لازم است.

۹. هر از گاهي نيز نوك موها را كوتاه كنيد تا زيباتر به نظر برسند.

۱۰. هرگز پشت سشوار و پروانه خنك‌ كننده را به سمت مو نگيريد. با اين كار ممكن است موها وارد پروانه سشوار شود و نه‌ تنها به دستگاه آسيب برسد و باعث سوختن موتور ‌شود بلكه موها هم كنده شوند.

 

منبع: زيباشو دات كام