سالم باشیم

فشار خون

خانه/فشار خون

سخت شدن دیواره رگ ها بر اثر فشار خون بالا

5 يکشنبه 10 خرداد 1394
تصلب شرایین، سخت شدن جداره ی رگ ها می باشد که در اثر رسوب برخی چربی ها در جداره رگ و آسیب دیدن دیواره ی عروق به وجود می آیند. یکی از عوامل بوجود آورنده ی این عارضه، فشار خون بالا است.

یکی از عوارض فشارخون بالا تصلب شرایین است که به خودی خود نیز یک بیماری قلبی عروقی به حساب می آید.
آترو اسکلروز یا تصلب شرایین، همان طور که از نامش پیداست، سخت شدن جداره ی رگ ها می باشد که در اثر رسوب برخی چربی ها در جداره رگ و آسیب دیدن دیواره ی عروق به وجود می آیند. یکی از عوامل بوجود آورنده ی این عارضه، فشار خون بالا است.
عواملی چون چاقی ، کشیدن سیگار، دیابت، مصرف چربی های مضر، و ... نیز تاثیر گذار است، ولی فشار خون بالا مهم ترین عامل ایجاد آترواسکلروز به حساب می آید.

مقداری از آسیب دیدگی جدار رگ ها در طول زندگی، امری اجتناب ناپذیر است، زیرا با عبور خون از عروق، کمی سخت شدگی در جداره ی رگ ها ایجاد می شود. حتی در عروق خونی افراد بیست ساله چنین آسیب هایی مشاهده شده است، ولی باید دانست که مقدار زیادی از این آسیب ها، مانند آن چه در اثر فشار خون بالا اتفاق می افتد، قابل پیشگیری است.
در افرادی که فشار خون شان بالا است خون با قدرت بیشتری در رگ ها حرکت می کند و فشار بیشتری به جداره ی عروق وارد می سازد، در نتیجه آسیب بیشتری به پوشش دیواره های عروق وارد می شود.
در این حالت مقدمات ایجاد آترواسکلروز به وجود می آید. با آسیب دیدن جداره ی عروق و وجود چربی هایی مانند کلسترول بد در خون، پلاکت هایی در جدار رگ ها ایجاد می شود که سبب سختی جدار عروق و نیز تنگی رگ می شود. اگر در اثر این عارضه سرخرگ عضوی بسته شود، هیچ خونی نمی تواند به آن عضو برسد در نتیجه آن قسمت از بدن می میرد.
آترواسکلروز حتی هنگامی که رگ ها کاملا بسته نشده اند نیز می توانند ضررهای زیادی به اعضای بدن وارد سازد، زیرا با تنگ شدن سرخرگ ها، خون کمتری به اعضای بدن می رسد و در نتیجه آسیب های مختلف و درد ایجاد می نماید.

اترواسکلروز عامل بسیار قوی برای اتفاق افتادن سکته های قلبی و مغزی می باشد. تصلب شریان های تغذیه کننده ی مغز منجر به مسدود شدن آن با لخته های خونی می شود.در این هنگام ممکن است سکته های مغزی و یا مرگ مغزی اتفاق افتد.
همین اتفاق می تواند در رگ های تغذیه کننده ی ماهیچه های قلب بیافتد. وقتی جداره ی سرخرگ های خون رساننده به قلب سخت می شوند، با مسدود شدن این رگ ها سکته ی قلبی یا درد قفسه ی سینه اتفاق می افتد.
تحقیقات نشان می دهد که در افرادی که فشار خون مینیمم یا دیاستولی شان بالای 10 باشد، احتمال خطر آترواسکلروز و سکته های مغزی و قلبی چند برابر افراد سالم است.

کاری از گروه محتوای سالم باش

کتاب فشارخون، پیشگیری و درمان/ دکتر محمد صادق کرمانی/ ناشر: یاس زهرا/ ص55