سالم باشیم

سلامت پوست

خانه/سلامت پوست

زگيل را چگونه درمان كنيم؟

5 چهار شنبه 3 شهريور 1395
زگيل زائده هاي پوستي هستند كه عامل آن ويروس است. زگيل در هرجاي بدن ظاهر مي شود. زگيل خطرناك نيست ولي ممكن است آزاردهنده باشد.

زگيل زائده هاي پوستي هستند كه عامل آن ويروس است. زگيل در هرجاي بدن ظاهر مي شود. زگيل خطرناك نيست ولي ممكن است آزاردهنده باشد.

زگيل دستگاه تناسلي و مقعد از طريق روابط جنسي سرايت مي كند. انواع خاصي از زگيل خطر ابتلاي زنان به سرطان دهانه رحم را افزايش مي دهد.

زگيل كف پا در كف پا ظاهر مي شود. بخش اعظم زگيل زير سطح پوست قرار مي گيرد و احساس مي كنيد كه روي سنگريزه راه مي رويد.

زگيل ها خود به خود ظاهر و ناپديد مي شوند. ممكن است يك هفته، يك ماه يا حتي سال ها طول بكشد. زگيل ها به دلايل جزئي ظاهر و ناپديد مي شوند؛ كه ممكن است در واكنش به تغييرات جزئي در دستگاه ايمني باشد. بعضي از افراد بيش از سايرين مستعد ابتلا به زگيل هستند.

در صورت لزوم پزشك زگيل ها را بيرون مي آورد اما متاسفانه اغلب مجددا عود مي كند.

 

درمان:

ابتدا از ارزان ترين روش درمان زگيل استفاده كنيد. ممكن است لازم نباشد به پزشك مراجعه شود. اگر درمان مؤثري پيدا كرديد از آن پيروي نماييد.

اگر مبتلا به ديابت يا بيماري جلدي وابسته به عروق هستيد، پيش از شروع به درمان خانگي براي بيرون آوردن زگيل با متخصص تماس بگيريد.

اگر زگيل خونريزي دارد، روي آن نوار زخم بگذاريد و آرام فشار دهيد تا خونريزي بند بيايد.

اگر مطمئن هستيد كه زائده پوستي شما زگيل است مي توانيد با داروي حاوي اسيد ساليسيليك آن را درمان كنيد. درمان با اسيد ساليسيليك هفته ها تا ماه ها طول مي كشد.

مي توانيد زگيل را حداكثر با 5 لايه نوارچسب ضدآب نيز بپوشانيد. از نوارچسب به ميزان كافي براي پوشاندن تمام زگيل استفاده كنيد و مطمئن شويد كه آب به آن نفوذ نمي كند.

بگذاريد 5 روز نوارچسب روي زگيل باشد و سپس به مدت 12 ساعت آن را برداريد. اين عمل را تكرار كنيد تا زگيل از بين برود. اگر ظرف 2ماه زگيل از بين نرفت روش درماني ديگري را امتحان كنيد.

اگر درمان با اسيد ساليسيليك يا نوارچسب باعث حساسيت يا تحريك محل زگيل گرديد 2 تا 3 روز درمان را متوقف كنيد.

روي زگيل سنگ پا بكشيد يا براي از بين بردن بافت مرده، آن را سوهان بزنيد. از اين وسايل براي مقاصد ديگر استفاده نكنيد زيرا باعث انتشار ويروس عامل زگيل مي شود؛ آنچه از زگيل ريخته باشد و سنگ پا يا سوهاني كه با زگيل در تماس بوده است ممكن است باعث عفونت گردد. پس از تماس با اين وسايل دستان خود را با صابون بشوريد.

در مورد زگيل هاي كف پا از يك اسفنج شكل دونات استفاده كنيد تا به زگيل فشار نيايد و درد كاهش يابد. پيش از خواب اسيد ساليسيليك را روي زگيل بماليد و آن را با نوارزخم بپوشانيد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص:150