سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

رژيم غذايي مناسب جهت درمان افسردگي

5 يکشنبه 1 فروردين 1395
اگرچه همه قبول كرده اند كه در بروز افسردگي عوامل متعددي نظير زمينه ژنتيكي، استرس هاي محيطي و غيره دخيل هستند، اما احتمال مي رود كه غذاها و رژيم غذايي نيز در اين ميان بي تاثير نباشند

 اگرچه همه قبول كرده اند كه در بروز افسردگي عوامل متعددي نظير زمينه ژنتيكي، استرس هاي محيطي و غيره دخيل هستند، اما احتمال مي رود كه غذاها و رژيم غذايي نيز در اين ميان بي تاثير نباشند و با دست كاري و تغيير رژيم غذايي، بتوان به درمان اين بيماران كمك كرد. به عبارت ديگر اگرچه مصرف غذاهاي خاص موجب درمان افسردگي نمي شوند، اما در كنار درمان پزشكي مي توانند روش كمكي مناسبي به شمار مي روند. از جمله مواد غذايي مهم مؤثر در تقويت اعصاب مي توان به موارد زير اشاره كرد:

  • يك رژيم غذايي متعادل، كم چرب و سرشار از سبزيجات و ميوه هاي تازه داشته باشيد.
  • غذاهاي داري امگا3 مصرف كنيد. افرادي كه در رژيم هاي روزمره خود زياد از چربي هاي امگا3 استفاده مي كنند كم تر در معرض ابتلا به بيماري هاي رواني مشابه افسردگي قرار دارند.
  • از مواد غذايي فيبردار بيشتر استفاده كنيد. مواد فيبري باعث مي شود كه غذا در نظام گوارشي به اندازه مناسب و با سرعت مطلوب جذب شود. از طريق خوردن يك پرتقال يا گريپ فروت و نه فقط نوشيدن آب آن ها مي توانيد مواد فيبري مورد نياز را وارد بدنتان كنيد. سبزيجات، ميوه هاي تازه، غلات و حبوبات را به علت داشتن فيبر مناسب مصرف كنيد.
  • يكي از مواد غذايي ضد افسردگي جو است كه تغييرات خلقي، و بدشدن خلق و خو را كاهش مي دهد. به اين دليل خوردن آن به صورت پوره در صبحانه به صورت مخلوطي از شير و عسل و يا مصرف نان جو در كاهش عوارض اين بيماري بسيار مؤثر است.
  • زردآلو مصرف كنيد. مصرف زردآلو به صورت تازه و خشك نيز در كاهش افسردگي، خصوصا در سالمندان بسيار مفيد است.
  • مواد غذايي چون پنير و گوشت قرمز داراي تيرامين، دوپامين و هستامين بالايي هستند كه اين تركيبات مانع فعاليت داروهاي ضد افسردگي شده و درمان را به تعويق مي اندازد.
  • مصرف شيريني جات را به حداقل برسانيد. خوردن انواع بيسكويت، عسل و آب نبات، شكر، كيك و انواع شربت ها از آن جايي كه قندخون را به طور ناگهاني افزايش مي دهد و سپس به شدت موجب كاهش آن مي شود، توصيه نمي شود.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گنجينه سبز درمان 4/ مهندس ميترا قاسمي/ ناشر: مرنديز/ ص72