سالم باشیم

سلامت پوست

خانه/سلامت پوست

روش هايي براي مقابله با خشكي پوست

5 پنج شنبه 1 بهمن 1394
به عضوي كه نياز دارد آب بدهيد؛ بهترين روش براي آب رساندن به پوست، قرار دادن آن در آب است

روش هاي محافظت از پوست:

با نوشيدن سعي در رفع خشكي نكنيد؛ بسياري از متخصصان نوشيدن 7 الي 8 ليوان آب را جهت مرطوب نگه داشتن پوست و پيشگيري از خشكي آن توصيه مي كنند. اگر آب به حد كافي در بدن وجود داشته باشد به احتمال زياد نمي توان پوست خشك شده را با نوشيدن آب درمان كرد.

به عضوي كه نياز دارد آب بدهيد؛ بهترين روش براي آب رساندن به پوست، قرار دادن آن در آب است. متخصصان قرار دادن پوست به مدت 15 دقيقه در آب ولرم را توصيه مي كنند.

پوست را نرم كنيد؛ پس از هربار استحمام بايد پوست را با مرط.ب كننده ها مرطوب نمود. رطوبتي كه با قرار گرفتن در آب بر پوست ايجاد مي شود تمايل به تبخير شدن دارد. اگر دائما حمام كنيد مسئله مرطوب نگه داشتن پوست اهميت مضاعف مي يابد.

بدن را كاملا خشك نكنيد؛ تاثير استفاده از مرطوب كننده بر روي پوست نم دار بلافاصله پس از استحمام، نسبت به پوستي كه كاملا خشك شده بسيار بيشتر است.

از آرد جو دوسر براي درمان استفاده كنيد؛ آرد جو دوسر هنگام استحمام همچون يك عامل تسكين بخش عمل مي كند. به علاوه مي توان از اين آرد به جاي صابون استفاده كرد.

از صابون هاي چرب استفاده كنيد؛ بيشتر صابون ها حاوي قليا مي باشند. قليا با آنكه خيلي خوب تميز مي كند، اما با خشك كردن پوست موجب تحريك آن مي شود.

خيلي صابون نزنيد؛ صابون فاقد خاصيت درماني است.

از دستگاه مرطوب كننده كمك بگيريد؛ بخشي از مشكل خشكي و خارش پوست از گرما خشك در فصل زمستان نشات مي گيرد. استفاده از يك دستگاه بخور در فصل هاي خشكي چون زمستان در منازل توصيه مي شود.

خنك نگه داشتن هوا؛ خنك نگه داشتن منزل در فصل هايي چون زمستان يك روش خوب براي مبارزه با خارش زمستاني است. زماني كه منزل را خيلي گرم نگه مي داريد عروق خوني متسع مي شوند و در اين زمان چرخه خارش و سوزش آغاز مي شود.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب درمان هاي خانگي/ دبورا تكاك/ مترجم: مينا اسماعيلي/ ناشر: گلبرگ/ ص 152