سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

روش هاي متداول پيشگيري از بارداري

5 يکشنبه 25 بهمن 1394
بستن لوله هاي رحمي در زنان با يك عمل جراحي كوچك همراه با يك بيهوشي عمودي كوتاه مدت انجام مي شود ولي بستن لوله در مردان بدون بيهوشي در كمتر از 15 دقيقه انجام مي شود

روش هاي جلوگيري از بارداري

قرص هاي ضدبارداري خوراكي:

قرص هاي ضربارداري تركيبي داراي (استروژن و پروژسترون) شامل نوع L.D با هورمون كم و نوع H.D با هورمون متوسط و نوع تري فاز1 كه ميزان هورمون آن در طول روزهاي مختلف متغير است مي باشد. اين قرص ها فقط در 21روز اول دوره قاعدگي خورده مي شوند و سپس 7روز از خوردن آن ها خودداري گشته و بسته بعدي را بايد از روز هشتم قاعدگي شروع نمود.

كپسول كاشتني:

نورپلانت از شش كپسول كوچك تشكيل شده است كه به وسيله بي حسي موضعي در زير پوست باز و كاشته مي شود و به مدت 5سال از بارداري جلوگيري مي كند. در زمان شيردهي نيز مي توان از اين روش پيشگيري از بارداري استفاده نمود.

آي.يو.دي:

وسيله كوچك داخل رحمي است كه انواع مختلفي دارد نوع جديد مسي آن به مدت 8تا 10 سال از بارداري جلوگيري مي كند.

بستن لوله هاي رحمي در زنان-بستن لوله هاي مردان:

بستن لوله هاي رحمي در زنان با يك عمل جراحي كوچك همراه با يك بيهوشي عمودي كوتاه مدت انجام مي شود ولي بستن لوله در مردان بدون بيهوشي در كمتر از 15 دقيقه انجام مي شود. اين دو روش از روش هاي دائمي پيشگيري از بارداري است.

آمپول هاي تزريقي:

اين آمپول ها حاوي هورمون پرژسترون مي باشند كه در داخل عضله سرين و يا بازو تزريق مي شوند و پس از تزريق به تدريج هورمون وارد جريان خون گشته و اثر ضدبارداري خود را اعمال مي نمايد.

كاندوم:

وسيله اي است از جنس پلاستيك كه از وارد شدن مايع مني به داخل بدن زن جلوگيري مي كند. اين وسيله توسط مردان استفاده مي شود.

 

 كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب دانستني هاي قبل از ازدواج و بعد از ازدواج/ مهناز عقيلي/ ناشر: آذريون/ص: 63