سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

روش هاي دستيابي به وزن ايده آل

5 سه شنبه 9 شهريور 1395
تقريبا همه ما اين را مي‌‌دانيم كه كليد كاهش وزن و تناسب اندام، كمتر خوردن و بيشتر ورزش كردن است. اما چند نفر از ما براي جلوگيري از چاقي و اضافه وزن به آن عمل مي‌‌كنيم؟

تقريبا همه ما اين را مي‌‌دانيم كه كليد كاهش وزن و تناسب اندام، كمتر خوردن و بيشتر ورزش كردن است. اما چند نفر از ما براي جلوگيري از چاقي و اضافه وزن به آن عمل مي‌‌كنيم؟

به نظر مي‌‌رسد براي كاهش وزن و تناسب اندام رعايت همين دو نكته كافي باشد، اما بعضي وقت‌ها پيش مي‌‌آيد كه نمي‌‌توانيم از خوردن بعضي چيزها بگذريم يا شرايطي پيش نمي آيد كه ورزش كنيم. حال با اين اوصاف، چگونه مي‌‌توانيم با موفقيت به وزن ايده‌آل‌مان برسيم؟

براي رسيدن به وزن ايده آل به توصيه هاي زير عمل كنيد:

فكر كنيد ببينيد چه غذاي كم‌كالري‌اي را مي‌‌توانيد به رژيم خود اضافه كنيد، نه اينكه چه چيزي را از رژيم خود حذف كنيد. اين كار را با ميوه و سبزي شروع كنيد. سعي كنيد روزانه 5 تا 9 وعده از ميوه و سبزي‌هاي تازه استفاده كنيد. شايد اين مقدار زياد به نظر برسد، اما اين حجم از ميوه و سبزي بسيار با ارزش است، چون بدن‌تان مقدار زيادي فيبر دريافت مي‌‌‌كند و در هنگام صرف غذا احساس رضايت‌مندي بيشتري مي‌‌كنيد.

 

با خوردن ميوه و سبزي، هم كمتر مي‌‌خوريد و هم اين مواد جايگزين چربي هايي مي‌‌شوند كه ممكن است از ساير غذاها به بدن شما برسد. اين تنها مزيت ميوه و سبزي نيست. بيش از 200 مطالعه نشان مي‌‌دهد كه ميوه و سبزي، خاصيت پيشگيري از بيماري‌ را به دليل سرشار بودن از مواد مفيد دارند.

 

سعي كنيد روزانه مقدار فراواني آب يا نوشيدني‌هاي كم كالري بنوشيد. با اين كار مي‌‌توانيد به خوردن غذاهاي پركالري خاتمه بدهيد، يعني وقتي ديديد كه غذا زياد مي‌خوريد، يك ليوان آب برداريد و ديگر بعد از آن غذا نخوريد. اگر طعم آب خالي را دوست نداريد، مي‌‌توانيد كمي‌ آب ليمو يا چند قطره از آب ميوه ديگري مثل آب انبه يا هلو كه كالري كمتري دارند را به آن اضافه كنيد، طوري كه فقط طعم آن عوض شود. 

در طول روز چند وعده غذاي كم‌حجم بخوريد. مطالعات نشان مي‌‌دهد كساني كه چهار تا پنج وعده در روز غذا مي‌‌خورند بهتر مي‌توانند اشتها و وزن‌شان راكنترل كنند. بنابراين بهتر است كل كالري‌اي را كه بايد در طول روز دريافت كنيد، به چند بخش كوچك تقسيم كنيد و در تمام طول روز از غذاي خود لذت ببريد. با اين برنامه‌ريزي، شام بايد آخرين وعده‌اي باشد كه مي‌‌خوريد.

براي رفع استرس غذا نخوريد. درست است كه بيشتر ما هنگام استرس، شروع به غذا خوردن مي‌‌كنيم، اما سعي كنيد براي رهايي از استرس به جاي روي آوردن به غذا، كتاب بخوانيد، به موزيك گوش كنيد، چيزي بنويسيد، نفس عميق بكشيد يا به آلبومي‌ نگاه كنيد كه شما را به ياد خاطرات خوب مي‌‌اندازد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب درمان چاقي و بيماري هاي مرتبط با تغذيه همراه/ دكتر مجيد كلاهدوزان/ ناشر: معاونت پژوهشي/ ص: 140