سالم باشیم

بهداشت و درمان

خانه/بهداشت و درمان

روش هاي درمان عرق كف دست

5 شنبه 6 شهريور 1395
تعريق دست‌ و پا عارضه‌اي است كه بسياري از افراد جامعه به آن مبتلا هستند و در نتيجه عوامل زيادي بروز مي‌كند، مانند عوامل ژنتيكي، بيماري‌هاي جسمي يا اضطراب‌هاي روحي و رواني.

تعريق دست‌ و پا عارضه‌اي است كه بسياري از افراد جامعه به آن مبتلا هستند و در نتيجه عوامل زيادي بروز مي‌كند، مانند عوامل ژنتيكي، بيماري‌هاي جسمي يا اضطراب‌هاي روحي و رواني. 

افرادي كه به طور ژنتيك دچار اين مشكل هستند از همان سنين پايين با تعريق بيش از اندازه دست ها مواجه مي شوند. در افراد ديگر نيز تعريق بيش از اندازه كف دست ها به دليل اضطراب هاي دروني به وجود مي آيد. اين افراد در پاسخ به عوامل استرس زابيشتر عرق مي كنند.

 

راه حل عرق كف دست

متاسفانه درمان هاي موجود در اين زمينه چندان مورد رضايت متخصصان پوست و مو نيست. در گذشته از روش هاي سنتي مانند تركيبات گياه حنا، سدر يا اسطوخودوس استفاده مي شد. امروز اساس درمان اين افراد بسته به دلايل آن متفاوت است. مشاوره روان درماني و رفع تعارض هاي دروني براي رفع اضطراب و تعريق اين قبيل افراد موثر است. در موارد مربوط به عوامل ارثي از روش هايي مانند تركيبات آلومينيوم (كلرور آلومينيوم) و تركيبات عنصر زيركونيوم كه به صورت فرآورده هاي محلول، لوسيون، پماد و كرم در بازار وجود دارد، استفاده مي شود. اين فرآورده ها به صورت موضعي استفاده مي شود.

بعضي از اين فرآورده ها بايد زير نظر پزشك متخصص پوست استفاده شود و بعضي ديگر به صورت آماده در بازار به فروش مي رسد. اساس اين درمان ها كنترل تعريق است و تاثيري در درمان ريشه اي آن ندارد.

روش هاي درماني ديگري نيز وجود دارد، مانند استفاده از داروهايي كه به داروهاي آنتي كولينرژيك معروف هستند. عوارضي كه اين داروها ايجاد مي كنند براي افراد آزاردهنده اند، به همين دليل استقبال چنداني از اين روش ها نمي شود.

 

جراحي، آخرين راه حل در موارد حاد

از روش هاي جراحي در موارد بسيار شديد استفاده مي شود. در اين روش اعصابي كه مسئول تحريك غدد عرق است قطع مي شود. البته از اين روش ها به دليل مشكلاتي كه در پي دارد، كمتر استفاده مي شود.

 

درمان با سم

بتازگي روش تزريق سمي به نام بوتولينوم يا بوتولينوم توكسين معرفي شده كه در واقع دارويي گرفته شده از سم نوع خاصي ميكروب است كه به صورت موضعي تزريق مي شود. كاربرد اصلي اين دارو در درمان هاي چين و چروك صورت است اما براي كنترل تعريق كف دست و پا نيز استفاده مي شود. اين دارو بايد به وسيله متخصصان پوست و جراحان پلاستيك تجويز شود. در صورت انجام صحيح اين روش توسط پزشك متخصص، فرد تا مدت ها از تعريق بيش از اندازه كف دست و پا رها مي شود.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص:423