سالم باشیم

سلامت پوست

خانه/سلامت پوست

روش هاي درمان انواع آكنه

5 دوشنبه 23 فروردين 1395
ضايعات در آكنه درجه سه عميق مي باشند. اگر چه در فرم متوسط آن اسكار و تراكت ديده شود ولي تعداد آن كم و از نظر نماي ظاهري خيلي شديد نيست

درمان آكنه درجه يك:

چون اين ضايعات كاملا سطحي هستند. فقط داروهاي موضعي مصرف شود. به قرار زير:

1. ترتينوئين: با غلظت هاي 25درصد، 5درصد و 1درصد وجود دارد. همچنين دارو به شكل هاي كرم، ژل و لوسيون وجود دارد. اكثر بيماران كرم را بهتر تحمل مي كنند. بايد دارو شب روي ضايعات ماليده شود. ابتدا بايد با غلظت كم شروع شود و در صورت تحمل بيمار، تدريجا از غلظت هاي بالاتر استفاده كرد. در ضمن بهتر است شب اول دارو را به عنوان تست فقط بر يك ناحيه كوچك صورت بمالد تا احتمال تحريك پوست به حداقل برسد. بهتر است نيم ساعت بعد از شستن صورت استعمال شود. براي از بين رفتن كومدون ها لازم است دارو را به مدت 4 تا 8 ماه مصرف كرد. درمان نگهدارنده جهت جلوگيري از عود بيماري ضروري است. توصيه مي شود كه در دوران حاملگي رتين آ استفاده مي شود.

2. بنزوئيل پروكساد: با غلظت هاي 2درصد، 5درصد، 10درصد در دسترس است. اين دارو به صورت ژل، كرم، لوسيون و پماد وجود دارد. روزانه يك يا دوبار مصرف شود. اين دارو را نيز بهتر است قبل از مصرف در يك نقطه از صورت، تست كرد. بنزوئيل پروكساد موجب برطرف شدن انسداد مجراي فوليكول و كاهش تعداد باكتري مي شود.

درمان آكنه درجه دو:

به علت وجود روند التهابي ضرورت اضافه كردن آنتي بيوتيك موضعي علاوه بر درمان قبلي(دارويي آكنه درجه يك) وجود دارد. آنتي بيوتيك موضعي شامل محلول آرتيروماسين 2درصد در الكل و يا محلول كليندامايسين 1درصد در الكل است. همچنين به شكل ژل موضعي وجود دارند كه روزانه دوبار استفاده مي شود.

درمان آكنه درجه سه:

ضايعات در آكنه درجه سه عميق مي باشند. اگر چه در فرم متوسط آن اسكار و تراكت ديده شود ولي تعداد آن كم و از نظر نماي ظاهري خيلي شديد نيست. به همين دليل بايد از آنتي بيوتيك خوراكي اضافه بر داروهاي ذكر شده در بالا استفاده كرد. تتراسيكلين به ميزان يك كپسول به فاصله هر 6ساعت به مدت 30 روز. بعدا دو كپسول در روز بسته به شدت بيماري و پاسخ به درمان، به مدت هفته ها و ماه ها داده شود و دوز نگهدارنده به صورت به صورت يك كپسول در روز ادامه يابد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي عملي تشخيص و درمان بيماري هاي پوست/ دكتر محمدعلي ماپار/ ناشر: طبيب/ ص 27