سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

روش صحيح شستن موي سر

5 پنج شنبه 12 آذر 1394
براي شستن موها به يك شامپو، نرم‌كننده و در نهايت يك حوله براي خشك كردن آنها نياز داريد. موهاي خود را به طور كامل با آب خيس كنيد تا شامپو بيشتر كف كند و از آب نسبتاً گرم استفاده كنيد تا تميزتر شوند.

موهاي ما در اثر تماس با محيط اطرافمان كثيف مي‌شوند و به خاطر ترشحات چربي پوست سر روغني به نظر مي‌رسند؛ پس براي تميزي و سلامت موها، بايد به طور مرتب آنها را شست. درست شستن موها مانع شكنندگي و ايجاد فر در موها شده و چون تمام چربي‌هاي زائد و آلودگي‌ها از روي آن پاك مي‌شود، نرم و صاف و موج‌دار به نظر مي‌رسد.

براي شستن موها به يك شامپو، نرم‌كننده و در نهايت يك حوله براي خشك كردن آنها نياز داريد. موهاي خود را به طور كامل با آب خيس كنيد تا شامپو بيشتر كف كند و از آب نسبتاً گرم استفاده كنيد تا تميزتر شوند. مقداري شامپو (حدود يك‌چهارم كف دست) را روي موهاي خود بريزيد. مقدار شامپو بستگي به جنس و نوع موهاي‌تان دارد. كف زدن موها را از ريشه شروع كنيد تا به نوك موها برسيد. با نوك انگشتان خود آرام آرام كف سر خود را بشوييد. با اين كار هم كف سرتان استراحت مي‌كند و هم چربي‌هاي زائد از بين مي‌‌رود. بعد از آنكه موهاي خود را به طور كامل با شامپو شستيد، با آب به خوبي بشوييد.

در صورت عدم شست و شوي مناسب، موها‌يتان چسبنده و بي‌حالت به نظر مي‌رسند. بعد از شستن موها، نوبت به نرم‌كننده مي‌رسد. دقت كنيد كه نرم‌كننده اصلاً با ريشه‌هاي مو تماس نداشته باشد. مقدار نرم‌كننده بهتر است از شامپوي مورد استفاده‌ بيشتر باشد. نرم‌كننده موي سر به اندازه شامپو كف نمي‌كند. وقتي آن را روي موها‌يتان ماليديد، ۵-۲ دقيقه صبر كنيد و سپس با آب بشوييد. با انگشتان خود موها را به حالت شانه زدن از هم باز كنيد. اين حركت را به آرامي از بالا به پايين انجام دهيد تا تمام گره‌ها و پيچيدگي‌هاي مو باز شود. حالا موهاي خود را با آب نسبتاً سرد بشوييد. اين كار باعث مي‌شود تا غده‌هاي ترشحي موها بسته شوند و بعد از خشك شدن بسيار درخشان‌تر به نظر برسند. قبل از استفاده از سشوار، آب موهايتان را با يك حوله بگيريد. حوله را دور موهايتان بپيچيد و با دست‌ها آرام به آنها فشار آوريد تا رطوبت و خيسي جذب حوله شود. هرگز براي خشك كردن موها از حركات شديد و خشن استفاد نكنيد، زيرا موجب آسيب رسيدن به موها و شكستن آنها مي‌شود. براي فرم دادن به موها مي‌توانيد از سشوار استفاده كنيد.

چگونه موهاي خود را با جوش‌شيرين بشوييم؟

جوش شيرين يك پاك‌كننده فوق‌العاده براي موها و پوست سر محسوب مي‌شود. اگر تمايلي به استفاده از مواد شيميايي موجود در انواع شامپوها نداريد، مي‌توانيد از جوش شيرين استفاده كنيد.

يك‌ دوم فنجان جوش‌ شيرين را با ۴ ليتر آب ولرم مخلوط كنيد (بهتر است براي حل كردن جوش شيرين در آب از قاشق چوبي استفاده كنيد. به جاي اين كار مي‌توانيد در يك ظرف ديگر مقداري آب سرد ريخته و يك‌ دوم فنجان جوش شيرين به آن بيفزاييد) و آن را خوب هم بزنيد تا يك تركيب خمير مانند به دست آيد. اين خمير شبيه شامپو عمل مي‌كند.

قبل از آنكه خمير يا محلول رقيق آب و جوش شيرين را روي موهاي خود بماليد، موهايتان را با آب بشوييد، بعد آن را روي موهاي خود بماليد و سپس خوب بشوييد.

اگر از خمير جوش شيرين و آب استفاده مي‌كنيد، بعد از آنكه خمير را به موهاي خود آغشته كرديد با نوك انگشتان خود مواد را به فرق سر بماليد و چند دقيقه در همان وضعيت بمانيد.

موهاي خود را به طور كامل بشوييد تا بعد از خشك شدن درخشان و زيبا به نظر آيند.

چگونه موهاي بافته شده (گيس) را بشوييم؟

موهاي بافته شده را نيز بايد مثل موهاي معمولي شست.

ابتدا موهاي خود را با آب كاملاً خيس كنيد. توجه داشته باشيد كه موهاي بافته شده را اصلاً با زور نكشيد و به آنها فشار زيادي وارد نكنيد. از حركات خشن انگشتان خودداري كنيد، زيرا باعث درهم و برهم شدن موهاي بافته شده مي‌شود.

مقداري شامپو كف دست خود بريزيد و موها را از پايين به سمت فرق سر شامپو كنيد. حركت انگشتان شما بايد بسيار ملايم و نرم باشد.

موهاي خود را به طور كامل با آب بشوييد. گره‌ها را اصلاً نكشيد.

از نرم‌كننده موي سر استفاده كنيد و آن را روي موهاي بافته شده بماليد و پس از ۲-۵ دقيقه بشوييد.

موهاي خود را به آرامي بچلانيد تا آب اضافي آنها گرفته شود. سپس با يك حوله آب موهايتان را بگيريد. از يك شانه كه دندانه‌هاي بسيار درشت دارد براي مرتب كردن موهاي خود استفاده كنيد.

چگونه رنگ موها را بشوييم؟

موهاي خود را با آب گرم خيس كرده، به آنها شامپو بزنيد و بعد بشوييد. مي‌توانيد از صابون نيز براي شستن موها و پاك كردن رنگ استفاده كنيد.

موهايتان را به خوبي بشوييد تا تمام مواد صابون از بين برود و در آخر از مقدار زيادي نرم‌كننده براي جلوگيري از خشكي آنها استفاده كنيد.

چگونه موهاي اضافه شده (اكستنشن) را بشوييم؟

دو نوع موي اضافه (اكستنشن) وجود دارد: نوع اول مصنوعي و نوع دوم موهاي طبيعي كه در هر مورد بايد موها را به روش متفاوت شست. موهاي طبيعي را مي‌توان شبيه موهاي معمولي شست. از يك شامپوي مرطوب كننده براي شستن استفاده كنيد و بعد نرم‌كننده را به موهاي اضافه شده بماليد و سپس بشوييد. بعد از شستشو مي‌توانيد از سشوار براي خشك كردن موها استفاده كنيد. اما شست و شوي موهاي اضافه شده مصنوعي كمي متفاوت است:

براي موهاي مصنوعي نبايد از مواد شيميايي و يا گرما استفاده كرد. از يك شامپوي مخصوص موهاي اكستنشن استفاده كنيد. مي‌توانيد از مقداري نرم‌كننده نيز براي لطافت و درخشندگي بيشتر موهاي خود استفاده نماييد. دقت كنيد كه مواد نرم‌كننده به ريشه موها برخورد نكند. نرم‌كننده از چسبي كه براي اكستنشن به كار برده‌ايد، محافظت نمي‌كند. مي‌توانيد براي شستن موهاي خود از يك شامپوي ملايم و بعد مرطوب كننده موي سر نيز استفاده كنيد. به ياد داشته باشيد كه بعد از آبكشي موها، هرگز از سشوار براي خشك كردن موهاي خود استفاده نكنيد.

چگونه موهاي خود را بدون شامپو بشوييم؟

شامپوها حاوي مواد شيميايي هستند كه به موها آسيب مي‌رسانند. شما مي‌توانيد موهاي خود را بدون شامپو و فقط با استفاده از نرم‌كننده بشوييد.

ممكن است مدتي طول بكشد تا موهايتان به شستشوي بدون شامپو عادت كند. شما بايد موهاي خود را خيس كرده و براي لطافت و زيبايي آن از نرم‌كننده استفاده كنيد. اگر مي‌خواهيد پوست سرتان از شوره، روغن اضافي و ساير مواد آلوده پاك شود، با سرانگشتان خود به آهستگي پوست سر و موهاي خود را بماليد.

حالا مي‌توانيد از يك نرم‌كننده و مرطوب كننده استفاده كنيد و بگذاريد ۲-۵ دقيقه روي موهايتان بماند.

سپس موهاي خود را با آب نسبتاً سرد بشوييد تا بعد از خشك شدن كمتر وز كند و خشك و مجعد شود.

شما مي‌توانيد براي تميزي بيشتر موهاي خود از سركه سيب، آب ليمو و يا جوش شيرين استفاده كنيد. اين مواد طبيعي موجب پاكيزگي و سالم ماندن موها مي‌شوند.

 

منبع: بيتوته