سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

رعايت بهداشت در دوران قاعدگي

5 سه شنبه 26 مرداد 1395
به علت باز بودن دهانه رحم در دوران قاعدگي رعايت بهداشت فردي در اين دوران بسيار ضروري است و عدم رعايت بهداشت ممكن است باعث ايجاد عفونت و عوارضي مانند نازايي درآينده گردد

در دوران قاعدگي تا حد امكان از نواربهداشتي استفاده كنيد و نوارها را به فواصل كوتاه و حداقل هر ۳ تا ۴ ساعت عوض نماييد. هنگام تعويض نوار بهداشتي به خاطر داشته باشيد كه نوار بهداشتي آلوده را در كاغذ يا روزنامه باطله پيچيده در يك نايلون گذاشته و آن را در سطل زباله بيندازيد.

اگر امكان استفاده از نواربهداشتي براي شما وجود ندارد مي توانيد از پارچه هاي نخي استفاده كنيد و پس از مصرف بلافاصله با آب سرد و صابون شسته و در آفتاب خشك كنيد و بهتر است اتو نماييد. از پنبه و دستمال كاغذي به تنهايي استفاده نكنيد زيرا ممكن است الياف آنها جذب شود. مي توان پنبه يا دستمال كاغذي را در گاز استريل قرار داده و استفاده نمود.

حمام كردن در دوران قاعدگي:
در روزهاي عادت ماهانه و هنگام خونريزي، حمام كردن روزانه نه تنها ضرري ندارد بلكه ضروري نيز مي باشد و باعث از بين رفتن بوي ناخوشايند بدن و رفع خستگي و كسالت مي گردد. توجه داشته باشيد كه در هنگام استحمام، از نشستن در كف حمام خودداري كنيد و به شكل ايستاده حمام كنيد.

ورزش در دوران قاعدگي:
در دوران قاعدگي ورزش بخصوص ورزش هاي سبك نه تنها منعي ندارد بلكه سبب نشاط، سلامت جسمي و رواني فرد مي شود. انجام برخي ورزش هاي سبك در دوران قبل از قاعدگي تا حدودي مشكلات جسمي و رواني اين دوره را تسكين مي دهد. بنابراين در اين دوران استراحت مطلق و ماندن در رختخواب ضرورتي ندارد و فرد مي تواند كارهاي روزانه خود را انجام دهد.

مسايل شرعي در دوران قاعدگي:
نزديكي كردن در روزهاي خونريزي علاوه بر اينكه از نظر شرعي منع شده است ممكن است باعث ايجاد عفونتهاي دستگاه تناسلي شود. بنابراين از انجام نزديكي در روزهاي خونريزي بايد جدا اجتناب كرد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب دارو درماني مؤثر/ اسكات واكر/ مترجم: دكتر امير هوشنگ زرگرزاده/ ناشر: چهارباغ/ ص: 187