سالم باشیم

سلامت ناخن

خانه/سلامت ناخن

راهنماي كوتاه كردن ناخن

5 يکشنبه 17 آبان 1394
داشتن ناخن هاي كوتاه يا بلند، مهم نيست؛ نكته مهم اين است كه آن ها را به خوبي كوتاه شده باشند و همچنين تميز، محكم و زيبا به نظر برسند.گرفتن ناخن نقش بسيار مهمي در بهداشت فردي ايفا مي كند.

ناخن هاي شما بازتاب كاملي از شما به عنوان يك فرد متشخص هستند. شايد لازم باشد ناخن هايي بلند و رنگارنگ را براي حضور در يك مهماني بياراييد، يا بر عكس، براي مواقعي مانند ورزش و يا كار كردن، ترجيح دهيد ناخن هاي خود را كوتاه كنيد.

داشتن ناخن هاي كوتاه يا بلند، مهم نيست؛ نكته مهم اين است كه آن ها را به خوبي كوتاه شده باشند و همچنين تميز، محكم و زيبا به نظر برسند.گرفتن ناخن نقش بسيار مهمي در بهداشت فردي ايفا مي كند. ممكن است ناخن گرفتن امري ساده به نظر برسد، اما در اغلب مواقع اگر به درستي انجام نشود ميتواند مشكلات كوچكي مانند شكاف هاي ناخن يا فرو رفتگي ناخن در گوشت را براي ما به وجود آورد. پس براي اينكه ناخن هايي تميز، محكم و سالم داشته باشيد، قدم هاي زير را به ترتيب ادامه دهيد.

قبل از هر كاري مطمئن شويد كه ابزار مورد نياز را براي شروع كار آماده كرده ايد:

  • ناخن گير
  • سوهان ناخن
  • دستمال
  • لاك ناخن 

پس از آماده كردن ابزار و رعايت اين نكات، مي توانيد كار را شروع كنيد:

1. ناخن گيرهاي كوچك و متوسط و داراي تيغه با انحناي كم، براي اصلاح ناخن هاي دست بسيار مناسب هستند. در عوض، ناخن گير هاي بزرگ با تيغه بدون انحنا براي ناخن هاي پا نوع مناسب مي باشند. 

2. ناخن گيرهاي خود را تميز و ضد عفوني كنيد. قبل از شروع، حتما بايد مطمئن شويد كه ناخن گيرهاي شما تميز هستند. ناخن گيرهاي خود را براي پاك كردن گرد و غبار و كثيفي هاي ناخواسته شستشو دهيد. داشتن يك ناخن گير شخصي توصيه مي شود اما زماني كه شما و شخص يا اشخاص ديگري از ناخن گيرها به صورت مشتركي استفاده مي كنيد، ضدعفوني كردن ناخن گير، قبل از شروع كار ضرورت بيشتري پيدا مي كند. 

3. ناخن هاي خود را به خوبي شستشو دهيد. شما مي توانيد به هنگام دوش گرفتن، ناخن هاي خود را هم تميز كنيد و يا دست و پاي خود را با صابون هاي ضد باكتري بشوريد. به خوبي آن ها را با حوله خشك كنيد تا آب اضافه آن پاك شود. اين مرحله نه فقط ناخن هاي شما را تميز مي كند، بلكه به آن ها كمك مي كند تا نرم تر شده و در نتيجه كوتاه كردن آنها آن ها راحت تر شود. 

4. به دنبال يك مكان با نور خوب بگرديد. شما بايد گرفتن ناخن ها را در مكاني انجام دهيد كه نور مناسب باشد و شما به وضوح ببينيد كه در حال انجام چه كاري هستيد. همچنين دستمال يا سطلي آماده كنيد تا بتوانيد ناخن هاي گرفته شده را به راحتي جمع آوري كرده و دور بريزيد. 

5. قبل از شروع به كار آن ها را به دقت بررسي كنيد. تصميم بگيريد كه آيا مي خواهيد آن ها را تا حدي كه اندكي از سفيدي شان ديده شود، كوتاه كنيد و يا اندكي بلندتر و با سرگرد يا صاف اصلاح شوند؟ پس از اينكه به نتيجه رسيديد، ناخن گير را باز كرده و شروع به گرفتن ناخن ها كنيد.

6. حالا كه شروع كرده ايد، مهم نيست كه از كدام انگشت شروع كنيد؛ نكته مهم اين است كه ناخن گير را به درستي بر روي ناخن ها حركت دهيد و به خوبي آنها را بچينيد.

7. ناخن گير را در يك سمت ناخني قرار دهيد كه مي خواهيد بگيريد. مطمئن شويد كه قسمت انحنا دار تيغه ناخن گير را روي قسمت سفيدي ناخن قرار داده ايد. دقت كنيد كه ناخن گير را زياد زير ناخن قرار ندهيد تا غافلگيرانه پوست دست خود را ببريد. بهتر است اهرم را به آرامي فشار دهيد و چنانچه كوچكترين دردي در دستان خود حس كرديد، جاي ناخن گير را عوض كنيد.

8. اهرم را فشار دهيد تا ناخن را چيده و يا به اصطلاح ناخن را بگيرد. با دقت انحناي ناخن را براي يك گرفتن هموار و صاف دنبال كنيد. بعد از هر گرفتن، انگشتان را بررسي كنيد تا پوست اضافي و يا تكه ناخن آويزاني بر آنها باقي نمانده باشد.

9. پس از اينكه ناخن هاي دست خود را به خوبي اصلاح كرديد، نوبت ناخن هاي پا است. بنشينيد و يك سمت زانوي خود را بغل كنيد تا به راحتي دستتان به انگشتانتان پا برسد و به آنها اشراف داشته باشيد. اهرم ناخن گير بزرگ خود را بگيريد و تيغه صاف آن را روي قسمت سفيد ناخن پاي خود قرار دهيد. مطمئن شويد كه ناخن گير را به طوري قرار داده ايد كه پوست شما را نمي خراشد. اگر احساس ناراحتي كرديد كمي جاي ناخن گير را عوض كنيد.

10. ناخن هاي پاي خود را با دقت بگيريد. سعي نكنيد ناخن ها را براي اينكه مثل شكل انگشت پا بشوند گرد بگيريد. آن ها را صاف كوتاه كنيد تا از فرو رفتن ناخن در گوشه هاي گوشت انگشتان پا جلوگيري كنيد. مطمئن شويد كه ناخن هاي پاي خود را با يك اندازه قابل قبول و متوسط مي گيريد. به هيچ عنوان ناخن هاي پا را از ته كوتاه نكنيد. افراط در ميزان كوتاهي ناخن ها پا، فقط باعث درد و عذاب بيشتر در زمان رشد و فرو رفتن ناخن در گوشت مي شود.

11. حالا كه تمام ناخن هاي خود را كوتاه كرديد، با استفاده از سوهان ناخن هر سطح غير هموار و خشني كه در ناخن هاي خود حس مي كنيد، صاف و يك دست نمائيد. شما مي توانيد از سوهان ناخن، بعدها نيز استفاده كنيد تا شكل ناخن خود را مورد توازن قرار دهيد. زماني كه سوهان مي كشيد اين كار را در يك جهت انجام دهيد؛ از يك گوشه شروع و به سمت ديگر ناخن تان حركت كنيد.

12. كمي مرطوب كننده به دست هاي خود بزنيد و با مواد شوينده انگشتان خود را بشوئيد تا پوست شاخي (پوست سفيد كنار ناخن) را مرطوب نگه داريد. پوست شاخي بافتي است كه صفحه ناخن (ناخن اصلي) را در قسمت پايه و اتصال به پوست و گوشت، مي پوشاند.

 نكات و هشدار ها

  •  اگر در هنگام گرفتن ناخن، انگشتان دست يا پاي خود را مجروح كرديد، با استفاده از يك دستمال تميز يا تكه اي پنبه محل جراحت را به آرامي فشار دهيد تا خونريزي متوقف شود.
  •  اگر شما ناخن هاي ضعيف يا شكننده داريد، توصيه مي شود با استفاده از لاك بي رنگ آن ها را لاك بزنيد تا به آن ها مقاومت بيشتر بدهيد و از شكنندگي آن ها جلوگيري كنيد.
  •  از خوردن ناخن اجتناب كنيد چون اين كار مي تواند منجر به شكننده شدن ناخن ها شده و باعث كنده شدن قسمتي از ناخن مي شود. اگر مي خواهيد ناخن هاي سالمي داشته باشيد اين عادت بد را كنار بگذاريد.
  •  زمان شستشوي ظروف و يا حمل مواد شيميايي حتما از دستكش هاي پلاستيكي استفاده نماييد تا از ناخن هاي خود محافظت كنيد.
  •  كفش هاي تنگ نپوشيد، اين مساله باعث بروز فشار بر روي انگشتان پاي شما مي شود و به زودي باعث فرو رفتن ناخن در گوشت و مشكلات پا مي شود.
  • به هنگام استفاده از مواد سخت كننده ناخن مانند فرمالدهيد يا تولوئن سولفوناميد، مراقبل باشيد؛ چرا كه اين مواد ممكن است باعث ناراحتي پوست شوند.

 

منبع: بيتوته