سالم باشیم

سلامت پوست

خانه/سلامت پوست

راه و روش درمان زگيل

5 چهار شنبه 19 خرداد 1395
براي جلوگيري از گسترش زگيل ها، آن را نخراشيد. زگيل ها با برش ها و خراش هاي كوچك به راحتي گسترش مي يابند

عمده توصيه ها و شيوه هاي درماني زگيل:

زگيل هاي معمولي در كودكان را مي توان با استفاده از داروي ساليسيليك با غلظت كم تر از شش درصد به طور روزانه درمان كنيد. در اين روش مصرف دارو تا مدت ها نياز است تا زگيل به طور كامل از بين برود.

براي جلوگيري از گسترش زگيل ها، آن را نخراشيد. زگيل ها با برش ها و خراش هاي كوچك به راحتي گسترش مي يابند.

از داروهاي محرك سيستم ايمني به صورت خوراكي ويا موضعي براي درمان زگيل مي توان كمك بگيريد. اين داروها به طور موضعي يا سيستميك سيستم ايمني را تحريك مي كنند و اين سيستم ايمني است كه زگيل را از بين مي برد.

كفش هايي بپوشيد كه مناسب و اندازه پا باشند.

تحت نظر پزشك از محلول ها يا پمادها و چسب هاي ضدزگيل استفاده كنيد. يكي از روش هاي درماتي زگيل سرما درماني مي باشد. سرمادرماني بايد تنها در مطب و توسط پزشك انجام گيرد. اين شيوه درماني به بيهوشي نياز ندارد و باعث خون ريزي نمي شود.

جراحي الكتريكي روش ديگري براي درمان زگيل است. با اين شيوه درماني مي توانيد در يك نوبت ويزيت در مطب زگيل را از بين ببريد ولي بهبودي مدت بيش تري طول مي كشد و عفونت هاي باكترياي ثانويه و ايجاد جوش گاه شايع تر است.

در استخرها و سونا حتما از دمپايي شخصي استفاده كنيد.

تا حد امكان پوست خود را خشك نگه داريد. از جويدن ناخن هاي خود خودداري كنيد، از دستكاري زگيل خودداري كنيد و از محيط هاي نمناك دوري كنيد.

علاوه بر درمان زگيل، خشك نگه داشتن پوست و رعايت بهداشت شخصي، عدم استفاده از وسايل ديگران و هم چنين ندادن وسايل شخصي خود مانند حوله، كفش، جوراب، وسايل ريش تراشي به ديگران هم از اهميت بسزايي برخوردار هستند.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گنجينه سبز درمان(3)/ مهندس ميترا قاسمي/ ناشر: مرنديز/ ص 96