سالم باشیم

سلامت پوست

خانه/سلامت پوست

راه هاي مقابله با خشكي پوست دست

5 يکشنبه 11 بهمن 1394
دست هايي داريد كه چنان قرمز، خشك، ترك خورده و دردناكند كه آن ها را حتي براي دشمنانتان هم آرزو نمي كنيد

 

دست هايي داريد كه چنان قرمز، خشك، ترك خورده و دردناكند كه آن ها را حتي براي دشمنانتان هم آرزو نمي كنيد. چه شد كه دست هايتان به اين روز افتادند؟ خودتان باعث و باني آن هستيد. كاهش رطوبت در فصل پاييز و زمستان موجب تحريك و خشكي پوست مي شود. توصيه كارشناسات براي درمان و تسكين اين دست هاي صدمه ديده به شرح زير است:

دوري جستن از آب؛ نخستين كار براي رفع اين مشكل دوري جستن از آب به هر قيمت ممكن است. آب را بايد در اين حالت به صورت اسيد براي دست ها در نظر گرفت.

كف دست ها را بشوييد؛ وقتي به شستشوي مكرر دست ها مجبوريد، حتي الامكان از شستن پشت آن ها اجتناب كنيد و فقط به شستن كف دست ها اكتفا نماييد. شستن مكرر كف دست نسبت به پشت آن كه پوست نازك تري دارد و به راحتي خشك مي شود. كم تر ايجاد مشكل مي كند.

استفاده از محلول ها پاك كننده؛ به جاي صابون از پاك كننده هاي فاقد چربي مخصوص پوست، مانند ستافيل اس اف سي استفاده كنيد. دست ها را به محلول آغشته كنيد و به هم بماليد تا محلول كف كند. سپس آنها را به وسيله يك دستمال كاغذي پاك كنيد.

از حوله استفاده نماييد؛ اگر ناچاريد در دستشويي محل كار خود به جاي حوله از دستگاه خشك كن استفاده كنيد، با خود حوله اي از خانه ببريد. زيرا هواي داغ توليد شده توسط خشك كن با ترك خوردن دست ها رابطه ي مستقيم دارد. با اين حال اگر مجبور به استفاده از اين دستگاه هستيد دست ها را در فاصله 15سانتي متري از خشك كن نگه داريد و آن ها را به طور كامل خشك كنيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب درمان هاي خانگي/ دبورا تكاك/ مترجم: مينا اسماعيلي/ ناشر: گلبرگ/ ص168