سالم باشیم

سلامت پوست

خانه/سلامت پوست

راه هاي درمان پوست خشن

5 شنبه 26 تير 1395
چگونه مي توانيم مشكلات خشكي پوست را برطرف كنيم و در فصول سرد سال آن را مرطوب نگه داريم برخي پوست ها مانند چوب خشك و زبر هستند

چگونه مي توانيم مشكلات خشكي پوست را برطرف كنيم و در فصول سرد سال آن را مرطوب نگه داريم برخي پوست ها مانند چوب خشك و زبر هستند.

 با آمدن پاييز كم‌كم آثارش را روي پوستمان حس مي‌كنيم. احساس مي‌كنيم پوست‌مان مثل چوب، خشك و زبر شده است؛ اما چرا با تغيير فصل خشكي پوست بروز مي‌كند؟ چه اتفاقاتي در ساختمان محافظ بدن مي‌افتد كه اين گونه به كوير تبديل مي‌شود؟

استفاده از وسايل گرمايشي، رطوبت هوا را از بين مي‌برد و باعث خشكي بيشتر پوست مي‌شود، افراد در فصل تابستان به دليل گرماي هوا معمولا دچار تعريق مي‌شوند. عرق كردن سبب مرطوب شدن سطح پوست مي‌شود. در فصل پاييز به دليل كاهش رطوبت و سرد شدن هوا، فرد كمتر عرق مي‌كند و اين باعث خشكي پوست مي‌شود.

 

مبارزه با خشكي

رعايت چگونگي و تعداد دفعات شست‌و‌شو در اين فصل بايد متناسب با ميزان تعريق پوست تنظيم شود. فصولي كه تعريق پوست بيشتر است مثل تابستان بايد تعداد دفعات شست‌وشو و استحمام بيشتر شود.

در فصول سرد با توجه به خشكي هوا لازم است تعداد دفعات شست‌وشو كمتر شود. همچنين افرادي كه ژنتيكي، خشكي پوست دارند بهتر است در فصول سرد و خشك بيشتر از يك الي دو بار در هفته حمام نكنند.

استفاده از مواد شوينده كه خاصيت قليايي بيشتري دارد معمولا خشكي پوست را بيشتر مي‌كنند. افراد از شوينده‌هاي ملايم مانند شامپو بچه يا شوينده‌هاي غير صابوني براي شست‌وشو استفاده كنند. همچنين مبتلايان به خشكي پوست از كيسه و ليف استفاده نكنند. اين وسايل معمولا باعث آسيب و تشديد مشكل مي‌شود.

استفاده مناسب از مرطوب‌كننده‌ها، رطوبتي را كه در اين فصل از دست مي‌رود به پوست بازمي‌گرداند، افراد از مرطوب‌كننده‌هاي مناسب پوست در زمان مناسب استفاده كنند. بهتر است مصرف اين مرطوب‌كننده‌ها بعد از استحمام زماني كه پوست كمي رطوبت دارد، استفاده شود.

پوست، غذا مي‌خواهد

مصرف مواد غذايي در بهبود خشكي پوست موثر است و به نوعي مي‌توان گفت پوست هر انساني به غذا نياز دارد. براي حفظ رطوبت پوست توصيه مي‌شود: فرد در طول روز مايعات بيشتري بنوشد. همچنين درصد مناسبي از ميوه‌ها و سبزيجات در رژيم‌هاي غذايي گنجانده شود. با مصرف اين مواد، ويتامين‌هاي مورد نياز پوست ازجمله ويتامين‌هاي گروه B و E، باعث حفظ طراوت و رطوبت پوست مي‌شود.

 

برطرف كردن خشكي پوست

استفاده از مرطوب‌كننده‌ها و نرم‌كننده‌ها براي برطرف كردن خشكي پوست موثر است و انواع متفاوتي دارد كه عمدتا شامل پمادها و كرم‌ها مي‌شوند. پماد‌ها داراي خاصيت مرطوب‌كنندگي بيشتري هستند؛ اما ممكن است استفاده از آنها به دليل چربي بيش از حد براي فرد مشكل باشد. كرم‌ها خاصيت چرب كنندگي كمتري دارند و استفاده از آنها براي فرد راحت‌تر است.

استفاده از دستكش نخي در محيط‌هاي عمومي چون باعث انتقال بيماري مي‌شود توصيه نمي‌شود: لازم است در صورت استفاده فرد از مواد شوينده حتما از دستكش استفاده شود و افرادي كه خشكي پوست شديد دارند، زير دستكش آشپزخانه از دستكش نخي استفاده كنند.

 

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب ماسك هاي زيبايي پوست_ صورت_مو/ كاظم كياني/ ناشر: زرقلم/ ص: 348