سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

راه كارهايي براي مراقبت از موها

5 سه شنبه 23 شهريور 1395
براي داشتن موهاي سالم ، زيبا و پرپشت لازم است كه پوست سر و موي خود را تقويت كنيد.

نگهداري و سلامت مو به عوامل متعددي بستگي دارد كه به انها اشاره مي كنيم :

1 - تقويت مو

براي داشتن موهاي سالم ، زيبا و پرپشت لازم است كه پوست سر و موي خود را تقويت كنيد . شما علاوه بر ويتامينه كردن سطح مو و سر بايد با خوردن برخي از مواد كه قبلا ذكر شد مو ها را تقويت كنيد

-2 برس كشيدن

بهترين نوع برس و شانه ، آنهايي هستند كه موهاي زبر نايلوني يا ابريشمي و يا چوبي و در شانه ها دانه هاي ريز و درشت باهم داشته باشند . رس كشيدن روزانه مو به تغذيه بهتر مو كمك كرده و سريع تر خون را در زير چوست به جريان مي كشد و به تقويت و سلبامت مو ها كمك مي كند . هر بار كه برس ميكشيد با حوصله و با آهستگي برس را روي مو بكشيدو از عجله كردن و گره انداختن خود داري كنيد . موي طبيعي و رنگ نشده را روزي مي توان دوبار برس زد ولي موهاي رنگ شده بايد كم برس زده شوند . موهاي خيس هم از موهاي خشك حساس ترند . بنابراين موها را بعد از اينكه شستيد هرگر برس نزنيد چون امكان شكستگي موها زياد است .

3 - خشك كردن مو

بهترين روش خشك كردن مو انجام اين كار در محل آزاد است . حد الامكان كم تر از وسايل مصنوعي و حرارتي استفاده كنيد . موهاي ما نياز به ساتراحت دارند پس براي مدتي سشوار كشيدن را متوقف كنيد و مصرف موادي چون تافت و ؤل را محدود كنيد و به جاي آنها از واكس تقويتي مو براي چرب كردن و شكل دهي به موها شفافيت خاصي به آنها مي دهند.

4- مراقبت قبل و بعد از رنگ آميزي

رنگ آميزي صرفا به مويي لطمه ميزند كه قبلا دچار ضايعاتي شده و يا بسيار شكننده است و اي نكته در رابطه موي سالم و قوي و مويي كه پيوسته مورد مراقبت قرار مي گيرد صادق نيست . بهتر است دو يا سه روز قبل از رنگ يا مش موهاي خود را نشوييد . زيرا چربي طبيعي پوست سر از بروز هر گونه تحريكي در اين عضو حساس جلوگيري به عمل مي آورد . پس از رنگ آميزي مو در حفظ رنگدانه ها جذب شده كوشا باشيد . به اين معني كه تابش نور آفتاب و آلودگي محيط موجب سست شدن و شكننده شدن تار مو و كدر شدن آن مي شوند .

5 - نوشيدن آب

نوشيدن آب به مقدار زياد حداقل روزي 8 ليوان مي اوند عامل موثري يزاي سلامت و زيبايي مو و پوست باشد .

6 - رژيم غذايي مناسب

همانطور كه اشاره شد مصرف مواد غذايي تاثير بسزايي در رشد مو سلامت پوست و در كل سلامت عمومي بدن دارند . اما نبايد با پرخوري و يا عادات بد غذايي يكي دانست . مصرف انواع غلات سبوس دار و همچنين مصرف لبنيات تازه از جمله شير ، ماست سيرين و كم چرب ، بستني و انواع سبزيجات توصيه مي شود .

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب تشخيص به موقع بيماري هاي پوست، صورت و مو/ بهزاد خراد/ ناشر: زرقلم/ ص: 193