سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

راه كارهايي براي از بين بردن موهاي زائد

5 دوشنبه 4 آبان 1394
استفاده از موم يكي از قديمي ترين روش هاي از بين بردن مو است. ممكن است براي از بين بردن موهاي اضافي لب بالايي و چانه مؤثر باشد اما معايبي نيز دارد. موم كردن عبارت از كاربرد لايه نازكي از موم گرم و نرم شده در پوست است.

پديدار شدن موهاي زايد صورت زير آرايش و كرم پودر براي بسياري از خانم ها ناراحت كننده و آزار دهنده است. مي دانيد چگونه مي شود از شر موهاي زايد صورت خلاص شد؟ سه راه زير مي تواند كمك كننده باشد.

1. موم و مومك صورت

استفاده از موم يكي از قديمي ترين روش هاي از بين بردن مو است. ممكن است براي از بين بردن موهاي اضافي لب بالايي و چانه مؤثر باشد اما معايبي نيز دارد. موم كردن عبارت از كاربرد لايه نازكي از موم گرم و نرم شده در پوست است.

موم با سرد شدن و سفت شدن موها را در خود نگه مي دارد. بعد در خلاف جهت خواب موها از روي پوست برداشته مي شود و موها را نيز با خود بيرون مي كشد. به اين ترتيب موم كردن شبيه موچيني در سطحي وسيع است.

2. كرم هاي موبر

تا زماني كه شما از فرآورده هاي تهيه شده براي صورت استفاده بكنيد، بي خطر است. دقت كنيد كه فرآورده براي مصرف صورت باشد و هرگز از فرآورده اي كه براي ساق پا در نظر گرفته شده است، در صورت استفاده نكنيد.

موبرهاي شيميايي حاوي مواد قليايي هستند كه پل هاي شيميايي مو را تجزيه مي كنند و درنتيجه آنها در سطح پوست شكسته مي شوند. ممكن است پس از استفاده از اين فرآورده، تحريك پوست رخ دهد زيرا تركيب پوست و مو تقريبا يكي است و هر ماده اي كه روي مو اثر تخريبي داشته باشد، در گستره خاصي در پوست نيز تأثير مي گذارد. تحريك پوست را با پيروي دقيق از دستورات بروشور و رعايت كردن زمان قيده شده، مي توان به حداقل رساند.

3. ليزري كردن موهاي زائد

هرچند اسم ليزر ممكن است قدري ترسناك به نظر برسد، اما در واقع ليزر چيزي نيست جزء نوري كه شديدا متمركز شده است. اين نور قابليت اين را دارد كه به ارگان هدف رسيده و با ايجاد گرما در آن، باعث تخريب بافت هدف شود.

در حال حاضر ليزر بهترين روش درمان براي موهاي زائد به شمار مي رود و براي موهاي زائد تمام بدن و براي تمام سنين قابل استفاده است. ليزر از سال ها قبل توسط سازمان FDA امريكا براي اين منظور مورد تأييد قرار گرفته است.

مزاياي ليزر به روش هاي ديگر، آن است كه درد چنداني ندارد، بسيار سريع تر از روش هاي فيزيكي ديگر مثل الكتروليز قابل انجام است و احتمال بروز جوشگاه يا تغيير رنگ بدنبال آن بسيار اندك است.

در عين حال ليزر محدوديت هايي هم دارد، مهم ترين نكته آن است كه ليزر فقط روي موهاي در حال رشد تأثير مي گذارد و از آنجايي كه در هر لحظه از زمان فقط درصدي از موها در حال رشد هستند و بقيه در مرحله استراحت مي باشند، لذا تنها درصدي از موها با هر بار انجام ليزر از بين مي رود. به همين منظور غالبا جسات متعددي براي انجام ليزر لازم است و معمولا فواصل اين جلسات مي بايست حدود 4 هفته باشد.

نكته ديگر آن است كه پاسخ افراد مختلف به ليزر متفاوت است و همه افراد بطور يكسان پاسخ نمي دهند.

عوارض ليزر بسيار نادر هستند، گهگاه قرمزي، ايجاد شدن دلمه و تغيير رنگ هاي مختصري در محل ليزر ايجاد مي شود كه غالبا به سرعت از بين مي روند. براي كاستن اين عوارض، بهتر است از 2 تا 4 هفته قبل از ليزر تا چند هفته بعد از آن از قرار گرفتن در معرض نور شديد آفتاب پرهيز كرده و در تمام اين مدت از كرم هاي ضدآفتاب استفاده كنيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب فرهنگ زيبايي و درمان پوست و مو/ مهدي ضيايي/ ناشر:عصر جوان/ ص120