سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

دیابت کودکان چیست

5 دوشنبه 22 تير 1394
دیابت یه ویژه دیابت کودکان، به دلیل تولید نشدن انسولین در بدن ایجاد می شود که به آن «دیابت نوع یک» گفته می شود.
زمانی که برای کودکی تشخیص دیابت داده شود، معمولا خانواده کودک بسیار نگران می شوند و خیلی از والدین سؤال می کنند چرا کودک ما که هیچ سابقه خانوادگی دیابت ندارد، به این بیماری مبتلا شده است؟
دیابت به ویژه دیابت کودکان، به دلیل تولید نشدن انسولین در بدن ایجاد می شود که به آن «دیابت نوع یک» گفته می شود. در دیابت نوع یک سلول های مولد انسولین، معمولا به دلیل وجود بیماری های خود ایمنی از بین می روند و در نتیجه فرآیند تولید انسولین در بدن این بیماران متوقف می شود. معمولا به دنبال بروز عفونت های ویروسی، آنتی بادی هایی علیه این ویروس ها در بدن تولید می شوند که متأسفانه این آنتی بادی ها به اشتباه سلول های جزایر لانگرهانس لوزالمعده را که مسئول تولید انسولین بدن هستند، مورد تهاجم قرار می دهند.
علائم دیابت نوع یک در کودکان و نوجوانان بر خلاف دیابت نوع دو، بسیار شدید و ناگهان است؛ از آن جمله می توان به پرخوری، پر نوشی، پر ادراری و لاغری مفرط به رغم پرخوری اشاره کرد. حتی ممکن است بیمار در صورت بی توجهی به علائم اولیه، به کمای دیابتی مبتلا شود که به بستری در بیمارستان نیاز دارد؛ بنابراین لازم است در صورت وقوع علائم اولیه، هر چه سریعتر به پزشک مراجعه شود تا بتوان از عوارضی مانند اغمای دیابتی پیشگیری کرد.
نکته امید بخش در بیماری دیابت کودکان و نوجوانان، این است که در صورت تشخیص به موقع و درمان مناسب، می توان از تمامی عوارض دیابت پیشگیری کرد؛ بنابراین لازم است والدین، مراقبت های دقیق و صحیح از یک بیمار مبتلا به دیابت را فراگیرند. نحوه تزریق مناسب انسولین، دُز مناسب، اندازه گیری قند با دستگاه گلوکومتر و مراجعات منظم به پزشک، جزء فرآیند مراقبت صحیح از کودک مبتلا به دیابت است که والدین کودکان دیابتی باید تمامی این موارد را به خوبی رعایت کنند.

کاری از گروه محتوای سالم باش

کتاب دکتر سلام کودکان/ دکتر مهدی تیموری / ناشر: تیمورزاده/ ص141