سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

دیابت در بلند مدت

5 دوشنبه 11 خرداد 1394
دیابت در بلند مدت میتواند عوارض بسیار خطرناک و غیر قابل جبرانی داشته باشد اولین گام برای پیشگیری از عوارض چک کردن قند خون است.

مشکلات بلند مدت دیابت


داشتن قند خون بالا برای مدت طولانی می تواند به بسیاری از سیستم های بدن آسیب برساند. دیابت نوع یک می تواند باعث شود بیشتر در خطر مشکلاتی چون:

▪ بیماری قلبی و سکته مغزی
▪ نارسایی کلیه
▪ نابینایی یا دیگر مشکلات دیدن
▪ بیماری لثه و از دست دادن دندان
▪ آسیب دیدن عصب ها در دستان، پاها و دیگر ارگان ها
▪ قند خون خود را چک کنید
اولین گام برای پیشگیری از عوارض، چک کردن قندخون است ( گلوکز خون نیز نامیده می شود ). انگشت را خراش می دهید، قطره ی خون را روی نوار تست قرار می دهید، و سپس نوار را داخل دستگاه میگذارید. نتایج به شما کمک می کنند برای درمان بهتر برنامه ریزی کنید. وقتی سطح قند خونتان نزدیک به اندازه عادی باشد انرژی بیشتری خواهید داشت، مشکلات پوستی کمتر می شود، و خطر بیماری های قلبی و آسیب به کلیه نیز کاهش می یابد.

اندازه گیری مداوم گلوکز می تواند کمک کند؟


این دستگاه با کمک یک سنسور مقدار گلوکز خون را هر 10 ثانیه اعلام می کند، و اطلاعات را به یک دستگاه که به ابعاد یک گوشی همراه است ارسال می کند. این دستگاه به صورت خودکار متوسط گلوکز را در طول 72 ساعت ذخیره می کند. این دستگاه نمی تواند جای تست خون را بگیرد و فقط برای روند گلوکز استفاده می شود.

درمان با تزریق انسولین


هر کسی که دیابت نوع یک دارد باید انسولین استفاده کند. برخی افراد از انسولین به صورت تزریق استفاده می کنند و باید این کار را چند بار در روز انجام دهند. پزشک با توجه به تست خون به بیمار می گوید که چه مقدار انسولین باید استفاده کند. هدف این است که سطح را تا جایی که ممکن است در حالت طبیعی نگه دارید.

چگونه متوجه واکنش به انسولین شویم


واکنش به انسولین زمانی اتفاق می افتد که انسولین سطح قند خون را تا حد خطرناکی پایین آورده باشد. این حالت می تواند خفیف، متوسط یا شدید باشد. نشانه های خطر عبارتند از:

▪ خستگی یا خمیازه کشیدن بیش از حد
▪ قادر نبودن به درست صحبت یا فکر کردن
▪ از دست دادن هماهنگی عضلات
▪ عرق کردن و رنگ پریدگی
▪ تشنج
▪ از دست دادن هوشیاری

چگونه واکنش به انسولین را درمان کنیم؟


همیشه به همراه خود حداقل 15 گرم کربوهیدراتی که زود جذب شود داشته باشید.
این موارد سطح قند خونتان را به سرعت بالا می آورند و تا جلوی واکنش را بگیرد. چند مثال:

▪ یک دوم فنجان آب میوه یا نوشابه ی غیر رژیمی
▪ یک فنجان شیر
▪ دو قاشق غذا خوری کشمش
▪ 3قرص گلوکز یا 5 عدد آبنبات
▪ اگر قند خونتان بعد از 15 دقیقه هنوز پایین بود 15 گرم دیگر استفاده کنید.

اگر بیهوش شوید اطرافیان باید کمکتان کنند. همیشه با خود پلاک یا چیزی حمل کنید که روی آن نوشته شده باشد دیابت دارید و به همراه خود کیت گلوکاگون داشته باشید. این دارو به زیر پوست تزریق می شود، به دوستان و افراد خانواده بگویید که نشانه های واکنش به انسولین چیست و به آنها نشان دهید که چگونه دارو را تزریق می کنند.

کاری از گروه محتوای سالم باش