سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

ديابت، پيشگيري، كنترل و درمان

5 سه شنبه 28 مهر 1394
ديابت يا بيماري قند، يك اختلال متابوليك (سوخت و سازي) در بدن است. در اين بيماري توانايي توليد انسولين در بدن از بين مي‌رود و يا بدن در برابر انسولين مقاوم مي شود.

ديابت يا بيماري قند، يك اختلال متابوليك (سوخت و سازي) در بدن است. در اين بيماري توانايي توليد انسولين در بدن از بين مي‌رود و يا بدن در برابر انسولين مقاوم شده و بنابراين انسولين توليدي نمي‌تواند عملكرد طبيعي خود را انجام دهد. نقش اصلي انسولين پايين آوردن قند خون توسط مكانيزم‌هاي مختلفي است. ديابت دو نوع اصلي دارد. در ديابت نوع يك تخريب سلولهاي بتا در پانكراس منجر به نقص توليد انسولين مي‌شود و در نوع دو مقاومت پيشرونده بدن به انسولين وجود دارد كه در نهايت ممكن است به تخريب سلول‌هاي بتاي پانكراس و نقص كامل توليد انسولين منجر شود. در ديابت نوع دو مشخص است كه عوامل ژنتيكي، چاقي و كم‌ تحركي نقش مهمي در ابتلاي فرد دارند.

در ديابت، سرعت و توانايي بدن در استفاده و سوخت و ساز كامل گلوكز كاهش مي‌يابد از اين‌رو ميزان قند خون افزايش يافته كه به‌آن هايپرگليسمي مي‌گويند. وقتي اين افزايش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد عوارض ميكروواسكولار ديابت يا تخريب رگ‌هاي بسيار ريز در بدن ايجاد مي‌شوند كه مي‌توانند اعضاي مختلف بدن همچون كليه، چشم و اعصاب را درگير كنند. همچنين ديابت با افزايش ريسك بيماري‌هاي قلبي عروقي ارتباط مستقيمي دارد. لذا غربالگري و تشخيص زودرس اين بيماري در افراد با ريسك بالا مي‌تواند در پيشگيري از اين عوارض موثر باشد. تشخيص و همچنين غربالگري ديابت با انجام آزمايش قندخون ميسر است.

گياهان مفيد براي بيماران ديابتي

امروزه ديابت يكي از شايع ترين بيماري ها در جهان است كه نيمي از جمعيت جهان به آن مبتلا هستند. به گزارش سايت «Readers Digest» در بيماري ديابت به علت ترشح ناكافي انسولين كه يكي از مهم ترين هورمون هاي بدن به حساب مي آيد، ميزان قند خون از حد طبيعي خارج مي شود.

اين بيماري با ايجاد مشكلات و اختلالاتي مانند بيماري قلبي عروقي، حمله قلبي، آسيب به اعصاب و قانقاريا مي تواند زندگي فرد را به خطر اندازد. بنابراين براي داشتن زندگي بهتر و سالم تر، بايد از بدن خود خوب مراقبت و براي پيش گيري از اين بيماري مهلك ميزان متعادل قند خون را حفظ كنيم. از زمان قديم، گياهان متفاوتي براي درمان اين بيماري به كار مي رفت كه از نظر علمي نيز تاثير آن ها ثابت شده است. 

در اين مطلب به تعدادي از اين گياهان اشاره خواهيم كرد.

آلوئه ورا؛ آلوئه ورا به عنوان گياه شفابخش شناخته شده است. شيره خشك شده و ژل كه از قسمت داخل برگ ها به دست مي آيد در كاهش ميزان گلوكز خون بسيار موثر است.

دارچين؛ اين ادويه دسترسي سلول هاي چربي را به انسولين آسان تر مي كند و تبديل گلوكز به انرژي را چند برابر افزايش مي دهد. علاوه بر آن دارچين مانع ايجاد راديكال هاي آزاد خطرناك مي شود.

پياز؛ اين گياه تاثير قابل ملاحظه اي در كاهش قند خون دارد. پياز روي سوخت و ساز گلوكز در كبد تاثير مي گذارد و باعث افزايش ترشح انسولين مي شود.

سير؛ اين گياه بهترين درمان براي كاهش مستقيم قند خون، بازسازي سلول هاي لوزالمعده و تحريك آن براي توليد انسولين به حساب مي آيد.

برگ هاي انبه ؛ برگ هاي انبه درمان موثري براي بيماري ديابت است. كافي است برگ هاي انبه را به مدت ۲۴ ساعت در آب خيس كنيد. سپس برگ ها را بفشاريد و آب به دست آمده را بخوريد يا برگ هاي انبه را خشك و سپس آسياب كنيد و روزي ۲ بار با آب مصرف كنيد. اين ۲ روش عوارض ديابت را از بين مي برد.

قره قاط ؛ اين ميوه اختلالات پرخطر ديابت مانند آسيب هاي چشمي و آب مرواريد را كاهش مي دهد.

جينكو بيلوبا ؛ عصاره اين گياه براي پيش گيري و درمان مراحل اوليه ناراحتي عصبي ناشي از ديابت موثر است.

شنبليله ؛ شنبليله يكي از پرمصرف ترين گياهان براي كنترل بيماري ديابت به حساب مي آيد. شنبليله مقاومت انسولين را در بدن كاهش مي دهد و با افزايش تعداد گيرنده هاي انسولين در گلبول هاي قرمز، ميزان قند خون را كنترل مي كند. اين گياه با به كارگيري گلوكز در بافت هاي پيراموني، ميزان گلوكز خون را كاهش مي دهد. كافي است دانه هاي شنبليله را يك شب كامل در يك ليوان آب خيس كنيد و روز بعد آب آن را بخوريد و دانه ها را بجويد.

اسفرزه ؛ اين گياه خاصيت كاهش دهنده كلسترول و قند خون را داراست. فيبر بالاي موجود در آن، يبوست را از بين مي برد و با كاهش كلسترول، خطر بيماري قلبي را نيز كاهش مي دهد.

ريحان ؛ اين گياه، روند ترشح انسولين را آسان تر مي كند. به طور عمومي هر گياهي كه لوزالمعده و كبد را تقويت كند، در درمان ديابت مفيد است. اما اگر ديابتي هستيد و دارويي براي كنترل ميزان خون مصرف مي كنيد، بهتر است با پزشك مشورت و به طور منظم ميزان قند خون خود را كنترل كنيد تا با افت ناگهاني قند خون مواجه نشويد.

 

منبع: آكاايران